לביא

חשיפה: צה"ל בוחן הקמת וועדה להקלה בעונשם של מחבלים רוצחים

בראש הוועדה להקלה בעונשם של מחבלים רוצחים יעמוד שופט צבאי, ומחבלים שנידונו למאסר עולם בבית משפט צבאי יגישו בקשות להקלה בעונשם לוועדה זו. תנועת אם תרצו וארגון לביא: הקמת הוועדה תוביל לשחרור מחבלים רוצחים בהיקף עצום מידי שנה

היום -16.9.18- חשף העיתונאי אלישע בן קימון מידיעות אחרונות, כי בימים הקרובים צפוי צה"ל לפרסם צו רשמי שיעגן את הקמת וועדה שתבחן בקשות לקציבת עונש למחבלים רוצחים שדינם נגזר למאסר עולם בבית דין צבאי ביהודה ושומרון. עד כה, שללו הגורמים הצבאיים את קציבת מאסרי העולם למחבלים הרוצחים, אך כעת מדיניות זו עלולה להשתנות.

התפנית אירעה בעקבות עתירות שהגיש המחבל שני חאלד שרצח את זיוה גולדובסקי בשנת 1989, לקצוב את עונשו "בתקווה כי יבוא יום והוא יסיים את מאסרו ויזכה, ככל הניתן, לחיות את שארית חייו מחוץ לכותלי בית הסוהר", כאשר לדבריו, ידם של המפקדים הצבאיים עד כה "קפוצה בכל הקשור לקציבת עונשיהם של אסירי עולם כמו העותרים".

שופט העליון היוצא אורי שוהם, כתב בפסק הדין בעתירתו של המחבל כי: "לא נוכל לסיים את דברינו, מבלי להתייחס לכוונה להקים ועדה ממליצה לקציבת עונשי מאסר עולם באזור … יש לברך על צעד זה ונראה כי ראוי לקדמו במהרה".

הקמת הוועדה נשמרה עד כה תחת מעטה חשאיות, ולצורך הקמתה גיבש יועמ"ש איו"ש טיוטה לשינוי בתחיקת הביטחון שהועברה להתייחסות "הגורמים הרלוונטיים".

על פי הודעת דו"צ לידיעות אחרונות, הצו להקמת הוועדה טרם פורסם. לאחר שיפורסם הצו, יוכלו המחבלים להתחיל להגיש באופן חוקי בקשות לקציבת עונשי מאסר עולם לוועדה ממליצה בראשות שופט צבאי, הוועדה תמסור את המלצותיה באשר לקציבת המאסר לאלוף הפיקוד.

בתנועת אם תרצו ובארגון לביא, שבין היתר עוסקים בסיוע משפטי למשפחות שכולות, תקפו את המהלך ומסרו: "הקמת ועדת ההקצבות למחבלים תוביל בהכרח לשחרור של מחבלים רוצחים בהיקף עצום מידי שנה ולפגיעה חמורה בהרתעה".

תגובה 1

  • צריכים לקום כל ההורים במדינת ישראל – צה"ל פשוט הפך לבזיון עוד מעט יעצרו את ההורים השכולים על ששלחו את ילדם לשרת במדינה או אם זה אזרח אז יעצרו את משפחתו על זה שהוא היה יהודי ונרצח .

אודות ארגון לביא

ארגון לביא נאבק למען זכויות האזרח ומינהל תקין בישראל מתוך תפיסת עולם ציונית

אנחנו מבצעים תחקירים ייחודיים, פועלים בכלים תקשורתיים ומשפטיים ומביאים למימוש תפיסת עולם ציונית במערכות השלטון בישראל.

בתקופה האחרונה:

חשפנו את הקמת הוועדה לקיצור עונשם של מחבלים אסירי עולם - החשיפה הביאה לסערה ציבורית שבעקבותיה הוקפאה הקמת הוועדה

פעלנו בהצלחה להוצאת מכוני חינוך פוסט ציוניים מתכניות החינוך של קציני צה"ל

חשפנו ששירות בתי הסוהר מעניק למחבלים הנמצאים בבתי הכלא בישראל, תרופות שאינן מצויות בסל הבריאות של אזרחי ישראל

לדיווח על ליקויים ולהצעות שת"פ, נא שלחו מייל לכתובת lavi.org.il@gmail.com

לביא ברשת