מאבקי כוחות, דילים ואקדחים על השולחן – היום דיון מכריע בוועדה למינוי שופטים. מי הם ארבעת המועמדים המובלים? מה הם הדילים? והאם "חוק סער" ששב לדיון ציבורי, יוחזר אף לשולחן הכנסת?

הועדה למינוי שופטים בראשות שרת המשפטים ח"כ איילת שקד (הבית היהודי), תתכנס היום (ד'), לישיבה מיוחדת בה צפויה הוועדה להכריע מי יהיו ארבעת שופטי העליון החדשים. אלא שהמצב לא כל כך פשוט מאחר ועל פי מבנה הועדה לאור החוק הקיים (המכונה: "חוק סער"), בכדי לאשר את מינויו של מועמד לעליון נדרשים בוועדה לרוב של 7 מול 9 חברים. המשמעות הינה, כי אין די ברוב רגיל וללא הסכמת שופטי העליון היחידים להם 3 נציגים בוועדה לא ניתן למנות שופט לעליון ובכך למעשה קיימת זכות ווטו בוועדה לטובת שופטי העליון מה שגורם לשרה שקד לכאב ראש לא קטן ולחשש כי המינויים בוועדה יהיו בבחינת חבר מביא חבר וגילדה סגורה של אנשי שכונת רחביה הירושלמית.

חשוב לזכור, כי לשרה שקד שני "אקדחים" מרכזיים המונחים כל העת על שולחן הוועדה. האחד – ביטול חוק סער, עליו אף התרעמה נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור עת שיגרה לשרה שקד בחודש נובמבר האחרון מכתב ובו הודיעה, כי השופטים לא ימשיכו בהידברויות בנוגע לגיבוש רשימת המועמדים לעליון לאור הצעת החוק המבקשת לשנות את הליך הבחירה ולבטל את זכות הווטו של שופטי העליון. "אין לי אלא לפרש את שתיקתך כהבעת עמדה שהצעת החוק אכן על דעתך…הנחת ההצעה בעיתוי הנוכחי מהווה בנסיבות העניין משום הצבת אקדח על השולחן" כתבה הנשיאה.

האקדח השני בעל משתיק קול ואשר בשלב זה אין בו צורך, לאור מה שנראה כשיתוף פעולה חיובי בין לשכת עורכי הדין לשרת המשפטים – הינו חקיקה חדשה ושינויים בחוק לשכת עורכי הדין. כפי שדובר בזמן כהונתה של שרת המשפטים הקודמת ח"כ ציפי לבני והתזכיר בעניין שהוכן במשרד המשפטים. כאשר ברצותה בכל עת יכולה שרת המשפטים לשלוף בשנית את החוק המאפשר את סגירת לשכת עורכי הדין באופן כמעט מוחלט, ביטול המחוזות והעברת הסמכויות הקיימות כיום בידי הלשכה לידי משרד המשפטים, בהן ועדת האתיקה ואף אולי ביטול נציגות לשכת עורכי הדין בוועדה למינוי שופטים.

שני האקדחים האמורים נותנים לשרת המשפטים כוח רב בוועדה ונראה, כי הדברים הולכים לקראת פיצוץ. במידה ולא יגיעו היום להסכמות, השרה תאלץ לממש את האיום בדבר שינויי חקיקה באופן בחירת השופטים והרוב הדרוש בוועדה וביטול חוק סער. הערכות כעת הינן, כי הדמות המכרעת בשלב זה לצד השרה שקד יהיה שר האוצר וחבר הוועדה משה כחלון (כולנו), אשר משמש כסוג של מגן, עד עתה, על בית המשפט העליון במאבקי הכוחות שבין הרשות המחוקקת – הכנסת, לזו השופטת – העליון. זאת לאור מספר התבטאויות מצד השר כחלון בנושא.

לדעת גורמים בכירים, זו שעת המבחן הגדולה ביותר עבור שרת המשפטים איילת שקד. יש אומרים, שאם השרה שקד תצליח במהלכים אותם היא מובילה בוועדה ובסופו של יום האנשים בהם היא מעוניינת כשופטי עליון ימונו, אזי מדובר יהיה במהפכה של ממש בבית המשפט החשוב בישראל.

נקודה נוספת שחשוב להזכיר בהקשר למינויים הינם חברי הוועדה ברשות השרה שקד, הכוללים נציג ממשלה נוסף השר משה כחלון כאמור. נציגי העליון – נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור; השופט אליקים רובינשטיין; השופט סלים ג'ובראן. נציגי הכנסת – ח"כ נורית קורן ח"כ רוברט אילטוב. נציגי לשכת עורכי הדין, עו"ד אילנה סקר ועו"ד חאלד חוסני זועבי.

באשר לחברותו של ח"כ אילטוב נשמע לאחרונה ביקורת מצד שופטי בית המשפט העליון. שכן ח"כ אילטוב החל את דרכו כנציג האופוזיציה בוועדה, וכעת לאחר הצטרפות מפלגתו "ישראל ביתנו", לממשלת נתניהו, לא נותר נציג אופוזיציה כלל בוועדה. ביקורת נוספת בהקשר לחברי הועדה הינה סביב נציגה נוספת בוועדה – הנשיאה נאור כאשר על פי הפרסומים מושפעת ממחליפתה העתידית השופטת אסתר חיות מעבר לצורך הדרוש.

המועמדים המובילים כעת על פי גורמים שונים והערכות הינם: נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, יוסף אלרון, שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים השופט רם וינוגרד, השופט דוד מינץ והשופטת תמר בזק – רפפורט. נציגים מובילים נוספים הינם, הפרופ' דוד האן וגידי ספיר, אשר מזוהים כמועדפים על ידי שרת המשפטים. לצד זאת דובר רבות אף על מינויים של נציגי המגזר הערבי השופטים חאלד כאבוב וג'ורג' קרא. לצידם נמצאים בעמדה הנשית השופטות מיכל אגמון-גונן ורות רונן (עליה הוגשו תלונות לאחר היוודע דבר מועמדותה) ויעל וילנר המסתמנת כמועמדת המובילה על הכיסא הנשי.

רשימת המועמדים המלאה כפי שפורסמה כוללת את המועמדים הבאים:

1. השופטת מיכל אגמון גונן. 2. השופט יוסף אלרון. 3. השופטת תמר בזק רפפורט. 4. פרופ' יפעת ביטון. 5. השופטת נאוה בן אור. 6. השופט עופר גרוסקופף. 7. פרופ' דוד האן. 8. פרופ' אביעד הכהן. 9. השופטת יעל וילנר. 10. השופט רם וינוגרד. 11. השופט ד"ר קובי ורדי. 12. פרופ' חיים זנדברג. 13. השופט חאלד כבוב. 14. פרופ' שחר ליפשיץ. 15. השופט דוד מינץ. 16. השופט יגאל מרזל. 17. השופטת מיכל נד"ב. 18. השופט גלעד נויטל. 19. השופט משה סובל. 20. השופט רון סוקול. 21. פרופ' גדעון (גידי) ספיר. 22. עו"ד אסף פוזנר. 23. השופט מנחם פינקלשטיין. 24. השופט אשר קולה. 25. השופט ג'ורג' קרא. 26. השופטת רות רונן. 27. השופט שאול שוחט. 28. השופט רון שפירא.

לצד הביקורת הנשמעת מצד גורמים בכירים בעולם המשפט, לפיה יש פוליטיזציה מוגזמת של הוועדה, וטענות בדבר מינויים על רקע דעות פוליטיות ודתיות לצד עקיצות בדבר מינויי "כיפה" לכהונת שופט. קיימים קולות מהצד הימני של המפה הדורשים את הפיכתם של שופטי העליון לסוג של נבחרי ציבור ולא לגילדה מקצועית סגורה אשר אינה מייצגת את רצון הרוב.

בתוך כך, ולאחר שפורסמו בכלי התקשורת על הדלפות לכאורה מתוך דיוני הוועדה לבחירת שופטים. לדברי ארגון לביא אף גורמים 'המעורים בוועדה' כינה המועמד לשפיטה בבית המשפט העליון פרופ' גדעון ספיר את ציבור העולים 'מהגרים' ואת הערבים 'ילידים', אותם הגורמים טענו שדברים אלו לא נאמרו בפליטת פה אלא ייצגו את עמדותיו של ספיר, כמו כן ידעו 'הגורמים' לומר כי פרופ' גדעון ספיר "נמצא לא מתאים".

עוד מציינים בארגון לביא, כי כידוע הועדה לבחירת שופטים טרם בחרה את ארבעת שופטי העליון הבאים מתוך המועמדים וברור שהועדה המוזכרת בכתבה זו הינה ועדת המשנה, שבפניה מופיעים ומרואיינים המועמדים לשפיטה, בהתאם לסעיף 5 בכללי השפיטה. לפי סעיף 8 לכללי השפיטה, על מנהל בתי המשפט להמציא לוועדה לבחירת שופטים את רשימת המועמדים, הכוללת פרטים אישיים של כל מועמד, וכן את חוות הדעת של ועדת-המשנה. אך בפועל, חוות הדעת של ועדת-המשנה מועברות, באמצעות מרכזת הוועדה, אל נשיאת בית המשפט העליון ואל שרת המשפטים. לפני ימים ספורים בחנה ובדקה המשנה ליועמ"ש עו"ד דינה זילבר, האם קיימים ניגודי עניינים אצל שר האוצר משה כחלון היושב בוועדה לבחירת שופטים, בכל הנוגע למועמדותו של השופט יוסף אלרון.

ארגון לביא פנה היום ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בדרישה להורות על חקירת ההדלפה, לדבריהם ישנו חשש ממשי שההדלפה כנגד ספיר בוצעה על ידי אחד מחברי הוועדה לבחירת שופטים. לדברי ארגון לביא הדעת נותנת שמדליף המידע כנגד ספיר לוקה בניגוד עניינים משמעותי מזה שיוחס לשר כחלון ואשר גרר בעקבותיו את בדיקתה ובחינתה של עו"ד זילבר בעניינו של כחלון.

במידה ויאותר המדליף ביקשו אנשי לביא מהיועץ המשפטי לממשלה שיבחן האם המדליף רשאי לשבת בוועדה הדנה במועמדתו של ספיר.

http://www.takdin.co.il/pages/article.aspx?artid=5598632