בג"צ ידון בעתירת קרובות טרוריסטים מארגון חמאס הדורשות להכנס לישראל לטיפול רפואי

בעתירה שהוגשה בשיתוף עם ארגוני הקרן החדשה, דורשים העותרים לבטל את החלטת הקבינט הביטחוני להפעיל מנופי לחץ על ארגון הטרור חמאס, באמצעות איסור כניסת משפחות אנשי חמאס מעזה לטיפולים רפואיים בישראל.

בג"צ ידון היום [20.8.18] בעתירתן של חולות מעזה, שכניסתן לישראל נאסרה עקב קרבתן לטרורסטים מארגון הטרור חמאס, העתירה הוגשה על ידי ארגוני הקרן החדשה ומספר חולות מעזה.

העותרים דורשים לבטל את החלטת הקבינט הביטחוני שקבע "מספר צעדים אופרטיביים שיהוו מנופי לחץ על חמאס בנושא השבת שבויים ונעדרים", וביניהם "לבטל יציאת בני משפחות אנשי חמאס מעזה לטיפולים רפואיים בישראל". לדברי העותרים החלטת הקבינט הינה בלתי חוקית, ומפרה את זכויותיהן של החולות מעזה לחיים, לבריאות ולכבוד, ומנוגדת לדין הבינלאומי ולחובותיה של מדינת ישראל כלפי תושבי רצועת עזה.

החלטת הקבינט שהתקבלה ביום 1.1.17 קובעת כי על מנת להפעיל לחץ על ארגון הטרור חמאס בנוגע לשבויים ולנעדרים שמחזיק הארגון, יש לבטל את כניסת בני משפחות אנשי חמאס מעזה לטיפולים רפואיים בישראל. החלטה זו החלה להיות מיושמת רק לאחר שמשפחת גולדין עתרה לבית המשפט, ובעקבות כך הורה ראש המל"ל ליישם את החלטת הקבינט "ככתבה וכלשונה".

עתירת ארגוני הקרן דורשת כעת, לבטל את החלטת הקבינט בכל הנוגע לאיסור כניסת בני משפחות חמאס לטיפולים רפואיים בישראל. עתירה זו הוגשה ביום 29.7.18, ונקבעה במהירות שיא לדיון היום [20.8.18], תוך שהשופט מני מזוז מנחה את הפרקליטות להגיש תגובה מקדמית תוך שבוע בלבד, ומזהיר כי לא תינתן למדינה ארכה.

בתגובת המדינה כתבה עו"ד ספדי עטילה, הממונה על ענייני בג"צים בפרקליטות המדינה, כי לאחר הגשת העתירה הוחלט להתיר את מעברם של העותרות בישראל, לצורך טיפול באיו"ש או בחו"ל.

למרות זאת, השיבו עורכות הדין מונא חדאד וסיגי בן ארי מהמחלקה המשפטית של ארגון גישה, שהגישו את העתירה בשמן של החולות העזתיות בשיתוף עם ארגון עדאלה ורופאים לזכויות אדם, כי הן מסרבות להצעה זו ועומדות על דרישתם לקיים את הדיון בבג"צ, שכן לטענתן הטיפולים בחו"ל יקרים מידי עבור החולות מעזה, והטיפולים בשטחי איו"ש אינם מספקים.

 

 

לביא ברשת