הברחת בשר מהרשות הפלסטינית – מי אחראי למחדל ?

אירגון "לביא – זכויות האזרח ומנהל תקין" פנה השבוע למבקר המדינה, יוסף שפירא, בדרישה לבדוק את התנהלות משרדי הממשלה בפרשת הבשר המוברח, שנחשפה בתחקיר מקור ראשון ו-nrg.

בפנייתה כותבת העמותה למבקר כי "נטען בכתבת תחקיר זאת כי מי שפעל מאחורי הקלעים למען חריגה מהנהלים, היה מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי, השגרירות האמריקאית, וארגונים בין לאומיים. במידה והנטען בתחקיר אכן נעשה, הרי שמדובר בחריגה מהדין ומההנחיות על ידי משרדי ממשלה וגופי ממשל, חלף תפקידם לאכוף את הדין וההנחיות. משכך, אבקש את חקירתך בפרשה מצערת זאת, על מנת להגיע לחקר האמת ולמיצוי הדין".

פרשת הבשר המוברח החלה בעקבות ידיעות על בשר המוברח מהרשות הפלסטינית שעשה את דרכו אל הצלחת במסעדות יוקרתיות. בפעולה משותפת של משרד החקלאות ומשטרת ישראל לקראת הפסח נתפס הבשר, שתאריכי התפוגה והשחיטה שלו, כמו גם הכשרות והאישור הווטרינרי, זויפו.

על פי החשד, רשת מבריחים ישראלים ופלסטינים הכניסו במרמה את הבשר משטחי הרשות הפלסטינית לישראל במשאיות בעלות דפנות כפולות ובשיטות הסתרה נוספות. הבשר המוברח נמכר לחנויות ולמסעדות בעלות שם, כמו "דיקסי" של השף חיים כהן ו"טופולופומפו" בתל אביב, "זוזוברה" בהרצליה, "בלאק אנגוס" בנתניה ו"ענק הבשר" בחולון.

צילום: דוברות המשטרה

המשאית להברחת הבשר מהרש"פ שנתפסה צילום: דוברות המשטרה

אולם היה זה רק קצה הקרחון. תחקיר מקור ראשון ו-nrg גילה כי לחצים של הממשל האמריקאי, של מתאם פעולות צה"ל ביהודה ושומרון ושל ארגונים בינלאומיים הם שעמדו מאחורי הכנסת הבשר המזוהם למסעדות ולחנויות בישראל במשך שנים. ממידע שהגיע ל'מקור ראשון' ול-nrg עולה כי שיקול מדיני גרם לממשלות ישראל להתיר להכניס תוצרת של מפעלי בשר פלסטיניים ביו"ש לתחומי הקו הירוק, בידיעה שהבשר אינו עומד בתקני בריאות הציבור.

"עצמו עיניים במודע", טוען פקח הבקיא בפרטים, "הייתה הנחיה, אך נאמר לשוטרים ולפקחים לא לאכוף אותה. באופן רשמי ההיתר היה להכניס את הבשר למפעלים במזרח ירושלים, אך למעשה מרגע שחצו את המחסומים לא הייתה כל מניעה להגיע אתו למערב העיר, לבית-שמש ולתל-אביב". הנוהג נפסק רק לאחרונה בעקבות החלטה של שר החקלאות, אורי אריאל, שסירב להמשיך ולהעלים עין מהתופעה. הסירוב הזה גרר את חשיפת התופעה של הבשר המוברח.

מהמידע ומהמסמכים שהגיעו למקור ראשון ו-nrg עולה כי במשך שנים הסכימו כל רשויות הממשלה הנוגעות בדבר לאפשר את הכנסת הבשר, מטעמים מדיניים. מדובר בראש ובראשונה במשרדי החקלאות והבריאות, אף שעדכונים הועברו גם לראש הממשלה ולשרי הביטחון והחוץ שכיהנו בישראל מתחילת העשור.

עמותת "לביא – זכויות האזרח ומנהל תקין" היא עמותה חדשה שבסיסה בעפרה, העוסקת בכשלים של מנהל תקין ובזכויות אזרח, הן ברמה הלאומית והן ברמה הפרטית. העמותה הוקמה בעקבות התארגנות של מספר חברים שהחליטו לעשות מעשה לאחר שהבינו כי סוגיות מהותיות בנושא מנהל תקין נותרות ללא מענה.

[ראו עוד באתר NRG]

לביא ברשת