הנהלת בתי המשפט אינה מוכנה לחשוף את פעילותה להסרת תכנים מרשת האינטרנט

הנהלת בתי המשפט פועלת באופן מערכתי להסיר מרשת האינטרנט תוכן ביקורתי כנגד מערכת המשפט, אך אינה מוכנה להשיב על בקשת מידע שהוגשה בנושא. ארגון לביא: אם הנהלת בתי המשפט לא תחשוף את המידע המלא כנדרש על פי חוק, אנו נגיש עתירה לבית המשפט

לפני כשלושה חודשים פרסם יואב אליאסי ['הצל'] פוסט המבקר את התנהלותה של סגנית נשיא בית משפט המחוזי מרכז, השופטת וורדה מרוז, עקב החלטתה שלא לשלול את אזרחותו של מחבל שהניח מטען חבלה באוטובוס בתל אביב, והביא לפציעתם של 26 ישראלים.

זמן קצר לאחר מכן, קיבל הצל הודעה מ'הנהלת בתי המשפט' ובה נכתב "לדידנו, מדובר בהפרה בוטה וחמורה של חוק העונשין התשל"ז-1977 … נבקש בזאת להסיר את הפוסט לאלתר".

בדיון שנערך לאחר מכן בוועדת החוקה של הכנסת, בתאריך י"ב תמוז התשע"ח (25.6.18) אישר יועמ"ש הנהלת בתי המשפט, עו"ד ברק לייזר, כי הנהלת בתי המשפט אכן פנתה לצל בדרישה להוריד את הפוסט המבקר את השופטת ורדה מרוז, וכי הדבר נעשה בהתאם לנוהל שהתגבש בהנהלת בתי המשפט בדבר הסרת תכנים מרשת האינטרנט.

עוד הוסיף עו"ד לייזר בדיון בוועדת החוקה ואמר: "אנחנו עושים שימוש בכלים שהאינטרנט מאפשר לגולשים באופן שוטף … בהתאם לתנאי השירות שמוגדרים באתרים ומסבים תשומת לב לפרסומים הבעייתיים". לדברי עו"ד לייזר "לא בכל המקרים ניתן לזהות את זהות הכותב" והוסיף "ברוב המקרים שאנחנו פונים למפרסמים הם לא מוכנים להסיר כי הפרסום נעשה על-פי אג'נדה בכוונה תחילה", ולדבריו "כל 5 דקות נרשמת קללה בפייסבוק ויש 230 אלף קריאות בשנה נגד מערכת המשפט".

דבריו של יועמ"ש הנהלת בתי המשפט מוכיחים שהנהלת בתי המשפט פועלת באופן מערכתי להסרת תכנים מאתרי האינטרנט ומהרשתות החברתיות. פעילות זאת הכוללת נסיונות התחקות של הנהלת בתי המשפט אחר כותבי פוסטים ושליחת הודעות מאיימות, הביאה את ארגון לביא לפנות להנהלת בתי המשפט בדרישה על פי חוק חופש המידע, לחשוף את פעילות הנהלת בתי המשפט בנושא זה, לרבות מעורבותה ככל שהייתה מעורבות כזו בהסרת הפרופיל של 'אדם גולד' שביקר לא פעם את מערכת המשפט.

הארגון דרש מהנהלת בתי המשפט לחשוף את היקף המשאבים שהוקצו בשנה האחרונה כדי לאתר קריאות ופרסומים בעייתיים ו/או לטפל בפרסומים בעייתיים, לרבות תקציב כספי וכח אדם, וכן את שמותיהם ותפקידיהם, של הגורמים העוסקים באיתור וטיפול בפרסומים בעייתיים, והכלים האפליקציות שבהם משתמשת הנהלת בתי המשפט כדי לאתר את זהותם של כותבי הפרסומים. עוד דרש הארגון מהנהלת בתי המשפט לחשוף האם היא משתמשת בפרופילים מזוייפים ברשתות החברתיות, ומה הם שמות הפרופילים הללו.

את הבקשה הגיש ארגון לביא ביום 28.6.18, וביום 29.7.18 הודיעה הנהלת בתי המשפט על הארכת המענה "בגלל העומס המוטל בימים אלה על היחידה לחופש המידע", תוך הבטחה לשוב ולהודיע את ההחלטה בבקשה בהקדם.

הזמן שחלף לא הקל ככל הנראה על העומס בהנהלת בתי המשפט, וגם בחלוף 30 ימים נוספים שבהם נדרשת רשות ציבורית להגיב על פי חוק חופש המידע, לא שלחה הנהלת בתי המשפט את המידע הנדרש על פי חוק חופש המידע.

משכך, בחלוף למעלה משלושים ימים נוספים, שלח ארגון לביא התראה להנהלת בתי המשפט, ולפיה ככל שלא תשיב הנהלת בתי המשפט בתוך עשרה ימים על בקשת המידע, יגיש הארגון עתירה לחייב את הנהלת בתי המשפט לפעול על פי חוק.

 

לביא ברשת