העליון הקל בעונשו של עו"ד שהעביר מסרים בין בכירי אסירי החמאס

בית המשפט העליון הקל באופן משמעותי בעונשו של העו"ד המחבל מחמד עאבד, שהורשע בהעברת מסרים מבכירי מחבלי החמאס הכלואים בישראל. ארגון לביא: הקלות חוזרות ונשנות בעונשם של המחבלים מעבירות מסר מסוכן.

במהלך ביקוריו בבתי הכלא ופגישותיו עם בכירי החמאס הכלואים, רשם העו"ד המחבל מחמד עאבד מפי ראשי המחבלים, בעצמו או בעזרת אשתו שהתלוותה אליו, גם היא עורכת דין, מסרים שונים. חלק מהמסרים נועדו לבכירי חמאס בבתי כלא אחרים, וחלק מהמסרים נועדו לגורמי חמאס ברצועת עזה בטורקיה ובקטאר.

המסרים שהעביר עורך הדין מחמד עאבד, ממחישים את חומרת העבירות שביצע, ואת השימוש באיצטלה המשפטית להעברת המסרים של בכירי החמאס.

כך לדוגמה במסר שהעביר עו"ד עאבד לאחר שנפגש בכלא מגידו עם המחבל עבאס אלסייד, כותב עו"ד עאבד מפיו של אלסייד: "אתם יכולים לשלוח לי את מה שאתם רוצים על ידי הביקורים של עורכי הדין בצורה כנה וברורה" והוסיף "באפשרותכם להדגיש כי מדובר באיגרת אישית שתגיע ישירות אליי ותושמד לאחר מכן". אלסייד שימש בעבר כראש החמאס בטול כרם, ונידון ל-35 מאסרי עולם בשל אחריותו הישירה לפיגועי התאבדות בהם נרצחו עשרות ישראלים, את האיגרת מסיים אלסייד במילים הבלתי נתפסות "נהיה בקשר רציף דרך עורכי הדין".

מסר נוסף שממחיש את מסוכנות המסרים שהעביר העורך דין המחבל אחמד אעבד, הינו מסר שהעביר עו"ד עאבד מהמחבל הכלוא ג'מאל אבו אלהיג'א לגורמי חמאס בעזה. אבו אלהיג'א שימש בעבר כראש החמאס הצבאי בג'נין, ונידון בשנת 2002 לתשעה מאסרי עולם בגין מעורבותו הישירה בהכוונת פיגועי התאבדות קשים, ביניהם הפיגוע במסעדת סבארו בירושלים בה נרצחו 15 ישראלים והפיגוע במירון בו נרצחו 9 ישראלים. במסר שכתב עורך הדין אחמד אעבד מפיו של אבו אלהיג'א, שיבח אבו אלהיג'א את חאלד משעל על "מאמציו המבורכים" והמשיך בכך ש"פלגי ההתנגדות מבקשים פעולה רצינית לסיום עינוי האסירים בבתי הכלא של הכיבוש".

על חשיבות המסרים שהעביר עאבד מבכירי החמאס, ניתן ללמוד מדו"ח שהכין עו"ד עאבד לאחר פגישתו עם רב המחבלים עבדאללה ברגותי שנידון ל-67 מאסרי עולם בגין מעורבותו ברצח עשרות יהודים. בדו"ח זה מתאר ברגותי כי "לפני כשבועיים הייתי בקשר עם אבו אל וליד [חאלד משעל]", בנוגע להשתתפות באחת הפעילויות של ארגון חמאס במצרים, ולאחר מכן ביקש ברגותי ממשעל להעביר מסרים לצאלח ערורי השוהה בטורקיה, ולמחבלים נוספים בקטר ובעזה.

את הדו"חות והאיגרות ובהם המסרים לבכירי מחבלי החמאס הכלואים בישראל, נהג עו"ד מחמד עאבד להצמיד למחיצת הזכוכית שהפרידה בינו ובין המחבל הכלוא, כדי שהמחבל יוכל לקרוא את תכנה של האיגרת. עד כה נתפסו 200 דו"חות הקשורים לפעילותו של עו"ד מחמד עאבד.

עו"ד מחמד עאבד הורשע בבית המשפט המחוזי בינואר 2017 בעבירות ביטחון רבות לאחר שניצל את מעמדו כעורך דין כדי להעביר מסרים מבכירי חמאס הכלואים בישראל. להרשעתו של עו"ד מחמד עאבד בינואר 2017, נלווה פרסום מיוחד של משרד המשפטים. ובאפריל 2017, שלח סגן נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, השופט אברהם אלקיים, את העורך דין המחבל מחמד עאבד לשבע וחצי שנים בבית הכלא, תוך שהוא קובע שעו"ד עאבד היה "חוליה מרכזית בשרשרת העברת מידע בין אסירי החמאס ובינם לבין הנהגת הארגון מחוץ לכותלי הכלא".

עו"ד מחמד עבאד לא וויתר, והגיש ערעור לבית המשפט העליון. לפני שבועות ספורים הוכתרו מאמצי הערעור של עאבד בהצלחה, ושופטי בית המשפט העליון הקלו באופן משמעותי את עונשו, משבע וחצי שנות מאסר לחמש וחצי שנים, תוך נימוקים מלומדים על הצורך למחוק לעו"ד עאבד שהעביר מסרים בין בכירי מחבלי החמאס, את עבירת מגע עם סוכן זר, זאת משום שלדברי השופט עמית: "העונש שהושת על המערער מחמיר עמו במידת מה". לדבריו של השופט עמית הצטרפה גם נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות, וכך גם שופט העליון החדש עופר גרוסקופף.

להקלה בעונשו של העורך דין המחבל, לא נלווה פרסום כלשהוא של משרד המשפטים, והיא חמקה מתחת לרדאר התקשורתי. הקלה זו של העליון בעונשו של עו"ד עאבד שהעביר מסרים בין רבי המחבלים, מצטרפת ליוזמה שערורייתית נוספת של הקמת וועדה להקלה בעונשם של מחבלים אסירי עולם, יוזמה שזכתה לברכתו ולזירוזו של שופט העליון אורי שוהם.

לביא ברשת