חשיפה : איש צוות בהדסה לתחקירן ארגון לביא "במחלקה ההמטו-אונקולוגיה ילדים מאושפז רק ילד יהודי אחד – השאר פלסטינים"

ארגון לביא חושף היום תיעוד של איש צוות מהדסה עין כרם שמאשר כי במחלקה ההמטו-אונקולוגית ילדים בהדסה עין כרם מאושפיז יהודי אחד בלבד והשאר פלסטינים. ארגון לביא :"הורים ישראליים נאבקים על מיטה לילדם החולה – בעוד שבשנים האחרונות הוכפל היקף הטיפול הרפואי בתושבי הרשות הפלסטינית- אבסורד"

 

בימים אלו מתכנסת ועדת הבריאות של הכנסת בכדי לדון בהכנת חוק התיירות הרפואית לקריאה שניה ושלישית, שמטרתו להסדיר את כניסתם של אינם ישראלים לקבלת טיפול רפואי בישראל.

לקראת הדיון בדק תחקירן ארגון לביא את המצב כיום במחלקה ההמטו-אונקולוגיה ילדים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, וזאת לאור עדויות שהגיעו לארגון שבמחלקה מאושפזים אינם ישראלים רבים, ואף כמעט אין ישראלים במקום.

התחקירן שביקר במחלקה בסוף השבוע האחרון ערך שיחה עם איש צוות במקום אשר מסר לו כי "רוב המחלקה פלסטינים, היום נשאר יהודי אחד, שתיים רוסים וכל השאר פלסטינים".

בארגון לביא מזהירים כי מדובר 'במכת מדינה' "לצערנו מדובר במכת מדינה של ממש, כל מערכת הבריאות הישראלית מוצפת בשאינם ישראלים, מחלקות לקראת קריסה, ושרותי הבריאות של אזרחי ישראל נפגעים קשות. אנו ציפייה מחברי הכנסת, להסדיר את העניין בטרם יהיה מאוחר. אנו קוראים לראש הוועדה ח"כ אלי אלאלוף ולשאר חברי הוועדה – קחו אחריות על בריאותם של אזרחי ישראל והסדירו העניין."

בדיון, צפויה הוועדה לדון בשאלת ההגדרה של 'תיירי המרפא', בנייר עמדה שפרסם ארגון "לביא" לזכויות האזרח ומנהל תקין, נכתב כי "ההיקף ההולך וגדל של מטופלים פלסטינים בבתי החולים בישראל, בא על חשבון המטופלים הישראלים, והתשתיות הרפואיות בישראל בתחומי האונקולוגיה אינן עומדות בנטל, וכתוצאה מכך אינן מסוגלות לתת מענה סביר לצרכי האזרחים הישראלים".

בארגון הזכירו כי לפי דו"ח מבקר המדינה, בתי החולים נותנים עדיפות לחולים תושבי הרשות הפלסטינית על פני אלו הישראלים, וכן רמת העדפת חולי הרשות הפלסטינית מגיעה לעד פי 6 מהחולים הישראלים. לפי נתוני מרכז המחקר והמידע של הכנסת בתוך 5 שנים הוכפל מספר המטופלים מהרש"פ בבתי החולים הישראלים, כשעיקר העומס מוטל על המחלקות האונקולוגיות לילדים שחלקן קורסות עקב העומס, ובהן נאבקים הורים ישראלים על מיטות אשפוז עבור ילדיהם חולי הסרטן.

בנייר העמדה הפנו בלביא גם לתחקיר נוסף שנערך בעבר שם נחשף כי גם המחלקה ההמטו-אונקולוגית בבית החולים לילדים ספרא בשיבא, הסובלת ממצוקת מקום אדירה וממצב שבו ילדים נאבקים על מיטות אשפוז, נמצא שלפחות חצי מהמאושפזים אינם ישראלים, ולעתים 75% מהמאושפזים אינם ישראלים. בנוסף, בתחקיר שנערך על המחלקה האונקולוגית לילדים 'דנה' באיכילוב המצב קשה עוד יותר, תחקיר זה העלה שכ-90% מהמאושפזים במחלקה אינם ישראלים, אלא זרים ופלסטינים.

"מסמכים רשמיים מוכיחים כי בשנים האחרונות הוכפל היקף הטיפול הרפואי בתושבי הרשות הפלסטינית בבתי החולים בישראל, עיקר העומס מוטל לפתחן של המחלקות האונקולוגיות הכורעות תחת הנטל, וכך נוצר מצב שהורים ישראלים צריכים להיאבק על מיטות אשפוז לילדיהם חולי הסרטן – בעוד שהיקף הטיפול הרפואי בתושבי הרשות הפלסטינית הוכפל, מדובר באבסורד. אנו מצפים מחברי וועדת הבריאות לדחות על הסף את הניסיונות להחריג את תושבי הרשות הפלסטינית מהוראות החוק". הוסיפו בארגון לביא לסיום.

לביא ברשת