חשיפה: במחלקה ההמטו-אונקולוגית בשיבא יותר קל לשלוח ילד יהודי הביתה

בתוך חמש שנים הוכפל פי עשרה מספר המטופלים הפלסטינים במחלקה ההמטו-אונקולוגית לילדים בשיבא, ארגון לביא שתיעד באמצעות מצלמה נסתרת את הנעשה במחלקה חושף את אפליית המטופלים היהודים

מנתונים חדשים שחושף ארגון לביא, עולה שבתוך חמש שנים [2012-2017], הוכפל פי עשרה ימי האשפוז של מטופלים פלסטינים במחלקות אונקולוגיות והמטו-אונקולוגיות לילדים בבית החולים שיבא. נתונים אלו התקבלו מבית החולים במסגרת בקשת חופש מידע שהגיש ארגון לביא.

לאור הנתונים שלח הארגון תחקירן סמוי למחלקה ההמטו-אונקולוגית בשיבא, כדי לבחון ולתעד את ההשלכות של העליה בהיקף הפלסטינים במחלקה, על זמינות ואיכות הטיפול שמקבלים המטופלים הישראלים.

התחקירן שנשלח מטעם הארגון, תיעד מספר אנשי צוות שאומרים במפורש שרוב המטופלים במחלקה הם פלסטינים, ואף תיארו במפורש את הסיבה לכך, "אנחנו לא יכולים לשלוח אותם באותה קלות שאנחנו יכולים לשלוח מהמחלקה ילד יהודי".

"אנחנו לא יכולים לשלוח אותם באותה קלות שאנחנו יכולים לשלוח מהמחלקה ילד יהודי".

בארגון לביא מזכירים את נתוני משרד הבריאות המלמדים על עומס חריג במיוחס במחלקות השתלות מח העצם, ועל זינוק חד שחל בתפוסת המיטות במחלקות אלו בשנים האחרונות.

על פי נתוני משרד הבריאות, עד לשנת 2015 הייתה תפוסת המיטות במחלקות אלו בשיעור של כ-100%, אך בשנת 2015 החל זינוק כאמור ותפוסת המיטות הגיעה לכדי 120%. זה לא נעצר שם, בשנת 2017 שברה תפוסת המיטות במחלקות להשתלת מוח עצם שיא חריג במיוחד, והגיעה ל-171% תפוסה. מדובר במחלקות הנמצאות בקריסה, והיקף עליית מספר המטופלים מהרש"פ גורם לעומס גדול הפוגע בחיי אדם.

בימים האחרונים דנה ועדת הבריאות של הכנסת בשאלה האם להחיל את חוקי תיירות המרפא גם על תושבי הרש"פ. החלת החוק עליהם  תגרור הגבלות על מספר תיירי המרפא הרשאים לקבל טיפול בבתי החולים בישראל, ותמנע תיעדוף של מטופלים פלסטינים על פני מטופלים ישראלים.

חברי הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו) מוטי יוגב (הבית היהודי) ונורית קורן (הליכוד) נאבקים על מנת שמטופלים מהרש"פ לא יוחרגו מהוראות החוק.

מארגון לביא הפועל להחלת פיקוח על תיירות המרפא הפלסטינית, נמסר: "אנו נמצאים בנקודת זמן קריטית, בימים אלו מגבשת וועדת הבריאות את הנוסח הסופי של חוק תיירות מרפא. למרבה הצער ביוזמתם של ארגוני שמאל, מחריגה וועדת הבריאות את המטופלים הפלסטינים מהוראות החוק. המשמעות היא שסעיפי החוק [16, 21] שמטרתם להגן על המטופלים הישראלים לא יחול אל מול מטופלים פלסטינים.

בארגון הוסיפו "בשנים האחרונות הוכפל היקף המטופלים הפלסטינים בבתי החולים הישראלים, ובעיקר במחלקות האונקולוגיות והמטו-אונקולוגיות לילדים. בבית החולים שיבא, הוכפל מספר המטופלים הפלסטינים במחלקות אלו פי עשרה בתוך חמש שנים! מדובר במחלקות הסובלות גם כך מעומס כבד, והיקף הולך וגובר של מטופלים מהרש"פ פוגע באופן ישיר ביכולת להעניק טיפול לחולים הישראלים".

לביא ברשת