חשיפה: מכרז לעבודה ביטחונית רגישה פתוח לפלסטינים

​המנהל האזרחי פתח לקבלנים "פלסטינים" מכרז לשדרוג אתרים ביטחוניים הכולל חובת סודיות, כך התגלה במסגרת פעילות 'לביא'. גורם ביטחוני: "מדובר בשערורייה". המנהל האזרחי: "מחוייבים לשיוויון"

מכרז לשדרוג "מעברים" ביהודה ושומרון שהוציא המנהל האזרחי, פונה גם לקבלנים "פלסטינים", וזאת למרות שעל פי המכרז עצמו הוא נוגע לביצוע עבודות ב"תחום אזור תפעולי ובאזורים רגישים מבחינה ביטחונית", ואף כולל חובת סודיות.

הפרטים התגלו במסגרת פעילות ארגון 'לביא' למנהל תקין החוקר פעולות של גופי ממשל וארגונים העוסקים בזירה הציבורית.

את המכרז פרסם לאחרונה המנהל האזרחי והוא נוגע לעבודות שדרוג תשתיות רבות, ובהן עבודות עפר, סלילה, הקמת מבנים, גידור, עבודות חשמל ועוד, וזאת בהיקף נרחב.

העבודה כוללת גם התקנת אמצעי כיבוי אש, ביתני שמירה ועוד עבודות הקשורות בליבת הפעילות הביטחונית במחסומים כולל עבודות הקשורות לתשתיות התקשורת, תחום רגיש במיוחד בכל הנוגע לפעילות המחסומים.

במכרז אמנם מצוין כי נדרשת קבלת "אישור יחידת ביטחון שדה בצה"ל להתקשרות עם המציע", אולם עצם הפנייה במכרז גם ל"פלסטינים" מעוררת תהיות אודות התאמתם לעבודה במתחם ביטחוני רגיש.

הדבר מתעצם בפרט לאור החובה במכרז בדבר חתימה על "הצהרת סודיות" לקבלן ומועסקיו, "לא להעביר, לא להודיע, לא למסור ולא להביא לידיעת כל אדם כל ידיעה שתגיע אליהם אגב או בקשר עם ביצוע העבודות".

"צעד הזוי ותמוה"

יש לציין כי בלא מעט מתקנים ביטחוניים רגישים ברחבי הארץ מועסקים יהודים בלבד, או בוגרי צבא, וזאת מחשש שהעסקת פועלים ערבים, אפילו אזרחי ישראל, תביא לפגיעה בביטחון.

בארגון לביא אומרים כי חוקרי הארגון עמלים בימים אלה על בחינת וניתוח התקשרויות הנוגעות לגופים ממשלתיים, לעמותות ולארגונים במגמה לחזק את המנהל התקין במדינת ישראל.

גורם ביטחוני ותיק ביהודה ושומרון מסר לקול היהודי כי מדובר בשערורייה.  "אין ספק שבמתקנים רגישים ברחבי הארץ יודעים להביא קבלנים עם סיווג, וראינו לצערינו שאיפה שלא הקפידו על זה היו למשל קבלנים בני מיעוטים שגנבו עשרות נשקים".

לדבריו, כל הקשר הקרוב בין אנשי המנהל האזרחי לערבים בעייתי. "עצם זה שיש גוף שיש לו קשר כל כך קרוב לאויבים שלנו, והעובדה שהיו לא מעט אנשי מנהל שנפלו בשוחד וגרימת נזק לביטחון ישראל, זה מלמד על כך שכשאתה פותח כזה מכרז לערבים זה מתכון לתקלות ובעיות. אולי בשלב הראשון יהיה יותר גמיש מבחינת הכח עבודה והזמינות, אבל לטווח ארוך הנזק לביטחון ישראל והנזק להעברת המידע שיזלוג הוא ברמה של התנהלות שערורייתית".

גורם ביטחוני נוסף אומר בשיחה עם הקול היהודי כי מדובר בצעד "הזוי". "כל פרוייקט ביטחוני שאני מכיר בגזרת יהודה ושומרון מצריך סיווג וביטחון מידע, וזה עוד לפני שמדברים על רמת הביצוע והעבודה. לפתוח מכרז כזה לפלסטינים נשמע לי תמוה והזוי".

המנהל האזרחי: "מחוייבים לשיוויון"

מהמנהל האזרחי נמסר בתגובה לכתבה, כי "ב- 2 בנובמבר 2017 פורסם על-ידי המנהל האזרחי מכרז בעניין עבודות שדרוג במעברים. המנהל האזרחי מחויב לנהוג בשוויון בעת עריכת מכרזים בהתאם, המכרז פתוח להשתתפות מציעים מכלל האוכלוסיות. בעת עריכת המכרז ניתן מענה לצרכי הבטחון באמצעות מנגנונים שנקבעו בו, ואמצעים נוספים, חיצוניים למכרז" אמרו במנהל האזרחי והסבירו כי"טעמי הבטחון לא הצריכו קביעת הגבלה על האוכלוסיות הרשאיות להשתתף במכרז. עבודות המכרז יבוצעו ברובן מחוץ למתחמי המעברים עצמם. עבודות שיבוצעו במתחמי המעברים ילוו באבטחה ובאמצעי הפיקוח הנדרשים, כמקובל בעבודות מסוג זה".

פורסם באתר הקול היהודי

 

לביא ברשת