התקשרות משרד הביטחון ומכון מנדל

בספטמבר 2016, על רקע ביקורת ציבורית קשה, פרסם הרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט הוראה גורפת לצה"ל להפסיק את ההתקשרות עם מכונים וגופים אזרחיים המעבירים סדנאות חינוך לקצינים. בהתאם להוראה זו הפסיק הצבא את ההתקשרות עם ארגונים כמו בינ"ה ומכון הרטמן, שהיו מעבירים קורסים וסדנאות למאות קצינים, והודיע על מהלך לניקוי הפוליטיקה החיצונית מההכשרות בצה"ל.

 

ממידע שהגיע לידי "ישראל היום" עולה כי למרות המהלך המקיף נותר קשר עם חלק מהמכונים הללו, ובהם "מכון מנדל למנהיגות", שממשיך עד היום לספק שירותי הכשרת קצינים לצה"ל. התקשורת האחרונה של צה"ל עם המכון החלה ב־15 במארס 2017, כחצי שנה לאחר הנחייתו של הרמטכ"ל, וכפי שנודע לנו, בימים האחרונים מתנהלים מגעים על המשך ההתקשרות גם לשנת 2018.

 

המכון מפעיל מאז שלהי שנת 2005 את "תוכנית מנדל למנהיגות חינוכית בצה"ל". במסגרת התוכנית מחנכת העמותה את קציני צה"ל בחיל חינוך, במכללה לפיקוד טקטי ובמקומות נוספים בצבא. על פי מסמכי משרד הביטחון שהגיעו לידינו, בשנים האחרונות השתתפו בתוכניות העמותה כ־700 קצינים. בהתקשרות האחרונה הורחבה פעילותו של המכון בצה"ל, והוא החל להשתלב במסגרת הכשרה שעוברים הקצינים במכללה לפיקוד טקטי. בהתאם, זינק סכום ההתקשרות מסך של מיליון שקלים לפעילות העמותה בשנת 2016, ל־2.7 מיליון שקלים בשנת 2017, כאשר המכון מממן כ־80 אחוזים מעלות התוכניות.

 

הקורסים שמעביר המכון עוסקים בענייני חברה ומדינה, נושאים אזרחיים שאינם בליבת העיסוק הצבאי. מטרתו של המכון, כפי שהציגהּ נשיא המכון פרופ' יהודה ריינהרץ בכנס הסיום האחרון של בוגרי המכון, הוא להשפיע דרך קציני צה"ל על החברה הישראלית כולה: "אנו גאים לחלוק עם צה"ל את המחויבות לחינוך מפקדים לקיום ערכיהם… הבנתנו ההדדית היא שבעשותם זאת הם משמשים סוכני חינוך לכלל החברה הישראלית".

 

ומהי האג'נדה ה"ערכית" שאותה מנסים להנחיל במנדל? ניתן ללמוד על כך ממאמריו של פרופ' משה הלברטל, מרצה בכיר בתוכניות מנדל, שבהם קרא לסיכון חייהם של חיילי צה"ל כדי להציל חפים מפשע: "לעיתים אין בכל אלה כדי להבטיח צמצום מרבי של ההרג הנלווה, וניתן להשיג צמצום כזה רק על ידי סיכון של החיילים…" בהמשך הוא מסביר כי "מעצם העובדה שהחיילים הם הגורמים למותם של האזרחים החפים מפשע" מוטלת עליהם "חובה לצמצם את ההרג הזה ככל האפשר".

 

במכתב ששיגר ארגון לביא, העוקב אחר ההכשרות בצה"ל, לרמטכ"ל עולה חשד כי ההחלטה להתקשר עם המכון נעשה שלא על פי כללי המינהל התקין. לטענת הארגון, ראשית, מדובר בתוכנית המתנהלת יותר מעשור בפטור ממכרז. לטענתם, העמותות הקשורות למכון מנדל "עוסקות באופן עקבי במיזמים המצויים בליבן של מחלוקות עומק בציבור הישראלי, ועמדתם בנושאים רבים משקפת תפיסה פוליטית השנויה במחלוקת ציבורית".

 

עוד טוענים בארגון כי "כידוע ישנם בעלי הון, עמותות וארגונים משני צידי המתרס המעוניינים להנחיל את ערכיהם וחינוכם לקציני צה"ל, ומתן פטור מתמשך לתוכנית מכון מנדל לחינוך קציני חיל חינוך והמכללה לפיקוד טקטי מהווה מתן מונופול דעות וערכים בחינוך קציני צה"ל לעמותה הניצבת מצידה האחד של המפה הפוליטית".

 

חמור מכך, בארגון לביא מעלים את החשד ששיקולים לא ענייניים מעורבים בתרומתו של מכון מנדל לצה"ל. זאת בשל העובדה שבמקביל חתם צה"ל על חוזה לטיפולים רפואיים עם חברת ביקורופא, חברה פרטית המעניקה שירותי רפואה לחיילים שעימה צה"ל מתקשר מאז שנת 2006, בסכום שהגיע בשנים האחרונות לכ־30 מיליון שקלים בשנה. חברת ביקורופא נמצאת בבעלות חברת ההשקעות "יזראל אקוויטי לימיטד", שנמצאת בבעלותו של מורטון מנדל – בעל השליטה במכון מנדל. האם יש קשר בין נכונותו של מכון מנדל לממן את הכשרתם ה"ערכית" של הקצינים, לבין האינטרסים העסקיים של בעלי השליטה במכון?

 

בארגון לביא טוענים שהצבא לא בחן זאת ברצינות הראויה: "בנסיבות העניין", מסכמים בלביא, "נכונותו של מכון מנדל לממן את חינוך קציני צה"ל איננה מהווה גורם לפטור ממכרז בתוכנית החינוכית, אלא צריכה להיבחן במשנה זהירות תוך שימת לב להתקשרויות עסקיות אחרות של מכון מנדל וצה"ל בסכומי עתק שגם הן נעשות בפטור ממכרז".

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "התוכנית במסגרת המכללה לפיקוד טקטי הינה חלק מההכשרה ומתקיימת אחת לשלושה שבועות. נדגיש כי התוכנית מוגדרת כפיילוט בלבד ותיבחן במהלך שנת 2018".
עוד נמסר כי "המכללה לפיקוד טקטי (מלט"ק) היא מוסד המשלב בין לימודים צבאיים ללימודים אזרחיים־אקדמיים. חניכי המכללה לפיקוד טקטי ומפקדיהם לומדים במסגרת הכשרתם יומיים בשבוע לימודים לתואר ראשון באוניברסיטת בר־אילן. הלימודים במסגרת תוכנית מנדל עוסקים בהעמקה בסוגיות של מנהיגות חינוכית והובלת תהליך חינוכי".

 

ממכון מנדל נמסר בתגובה כי "שאלות לגבי התוכנית יש להפנות לחיל החינוך והנוער".

 

פורסם בעיתון ישראל היום

 

לביא ברשת