טיפול רפואי לזרים – על חשבון הישראלים

קבעו לכם תור לטיפול רפואי רק בעוד חצי שנה? הטיפול שלכם נקבע בבית חולים מרוחק? אולי זה בגלל שהמחלקות עמוסות בתיירים ופלסטינים.

למשה בניטה, שבנו נועם אליה ז"ל נפטר ממחלת הסרטן, נמאס לראות את מחלקות בתי החולים מתפקעות מרוב עומס כאשר אין העדפה כלשהי למטופלים אזרחי המדינה לעומת מטופלים שמגיעים מהחוץ.

כדי לנסות ולהתמודד עם התופעה או לפחות להעלות אותה לסדר היום הציבורי הקים יחד עם עוד קבוצת הורים במצב דומה את 'פורום הורים למען ילדינו'. ביומן ערוץ 7 שוחחנו אתו.

"רובנו הורים לילדים חולי סרטן שסבלו מעומס יתר במחלקה האונקולוגית. אנחנו גרים באזור ירושלים וחלק גדול מהילדים נאלצים לנסוע לאזור המרכז בגלל תיירות מרפא ומלאה בילדים פלשתינאים. למעשה אין מקום לילדים ישראלים", מספר בניטה על מצוקת הילדים המטופלים והמשפחות.

"רבים בתיירות המרפא מגיעים ממזרח אירופה והרבה מגיעים מהרש"פ שיש לה הסכמים עם ישראל. זה מכניס הרבה כסף למערכת הבריאות בארץ. תיירות מרפא זה לא דבר שלילי אבל הבעיה היא כשאין לזה בקרה וגבול וכדי להכניס עוד כמה אלפי שקלים לקופה מזניחים את משלם המיסים".

"אנחנו משלמים מיסי בריאות ובסוף ההעדפה היא לאזרחי חוץ. הם מקבלים טיפול לפנינו וכאן מתחילה הבעיה", אומר בניטה ומוסיף: "האידאל היה אם היה אחוז מסוים מהמחלקה מיועד לתיירות מרפא כדי להכניס כסף, אבל שהרוב יהיה מאוכלס על ידי אזרחים ישראלים. היום הרוב הוא לא אזרחים.

"הדבר בא לידי ביטוי בפרוצדורות, במיטות אשפוז ובניתוחים ועוד. יש כרגע הצעת חוק להסדרת המצב הזה כי כולם מבינים שיש כאן בעיה, אבל גם אם הצעת החוק היא מאוד יפה חסר בה פיקוח ושיניים כדי לאכוף את הדברים".

ממשיך בניטה ומתאר את המציאות הנוכחית אותה יש לשנות למען שלומם ובריאותם של המטופלים הישראלים. "תיירות מרפא היא דבר מוכר בעולם, ובמציאות התקציבית הנוכחית בישראל כנראה שאין מנוס מלהביא כסף מבחוץ אבל זה לא צריך להביא לפגיעה באזרח הישראלי. על הדבר הזה צריך להיות מעקב. יש מחלקות שמלאות בתשעים אחוז בילדים של הרש"פ ואין מקום לישראלים. לפי הנתונים שלנו בשנה שעברה היו במחלקה 188 ילדים מאזור ירושלים ורובם טופלו באזור המרכז כי אין מקום".

לדבריו מדובר בנתונים ממוסמכים המלמדים גם על המספרים וגם על הגידול והעליה בתיירות מרפא. "יש מחסור במיטות עבור אזרחי ישראל. יש דעות במדינה שמתנגדות לחלוטין לתיירות המרפא. הם אומרים שהמערכת קורסת. אין מספיק מיטות, אין כוח אדם ורופאים כדי לשרת את אזרחי ישראל אז איך אתם רוצים להביא אנשים מבחוץ? הגישה של האנשים הללו מתנגדת לחלוטין לתיירות מרפא ויש מי שסבור שאפשר להמשיך עם תיירות המרפא, אבל בבקרה ובתנאים מסוימים, אבל בפועל כל אחד עושה מה שברוחו, ולמען בצע כסף אזרחים ישראלים נפגעים".

בדבריו מציין בניטה כי גם חברי כנסת קשובים למצוקה ומנסים למצוא את הדרך לבלימת הקיפוח של אזרחים ישראלים וגם סגן שר הבריאות, חבר הכנסת ליצמן, התבטא אודות הצורך בהסדרת הנושא אך בפועל הדברים לא הגיעו לכדי יישום בפועל, "הנושא עדיין בעייתי ובמחלקות מסוימות בעייתי מאוד".

ואם לחלקנו נדמה שהבעיה אינה נוגעת לכל אחד מאיתנו, בניטה מציין כי בהחלט יתכן שהבעיה נוגעת בכל אחד מאיתנו אבל מי שהדבר נוגע לו אינו מודע לכך. דוגמא אחת לכך היא המציאות בה תורים נדחים ללא הסבר בחצי שנה ולמעלה בעוד עבור תיירי מרפא נמצא תור מהיר בתוך מספר ימים. להערכתו רבים אינם יודעים שהתור שלהם נדחה לתקופה ארוכה רק בשל תייר מרפא התופס את מקומם.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה:

בבסיס הצעת חוק תיירות מרפא עומדים מספר עקרונות:

שמירה על המטופל הישראלי– הצעת החוק נועדה למנוע פגיעה בטיפול המוענק לחולה הישראלי ואף לשפרו במידת האפשר ולאפשר לו ליהנות מהתועלות הצומחות משוק זה, תוך הבנה שלשירותי בריאות במדינת ישראל מאפיינים ציבוריים מובהקים.

חיזוק הרפואה הציבורית – על ידי הגדלת ההכנסות לבתי החולים מפעילות תיירות רפואית ושימוש בהכנסות להשקעה בתשתיות ובכח אדם רפואי בבתי החולים.

הבטחת טיפול מקצועי ואתי לתייר המרפא- נקבעו כללים שיבטיחו לתייר קבלת טיפול מקצועי, אתי והגון, ויסייעו להתפתחותו של הענף לאורך זמן.

המשרד רואה חשיבות רבה בשמירה על המטופל הישראלי ועל זמינות השירותים הרפואיים עבורו, וכאמור זו אחת ממטרותיה המוצהרות של הצעת החוק הנדונה בימים אלה בכנסת.

 

פורסם בערוץ 7

לביא ברשת