מיכאל ספרד מפרסם אזהרה לקציני צה"ל המשתתפים בפינוי חאן אל אחמר

בימים האחרונים מפרסם עו"ד מיכאל ספרד בדף הפייסבוק שלו, מסמך המזהיר כי תושבי הכפר הבלתי חוקי ח'אן אל אחמר ו'נציגיהם' מתעתדים לנקוט בכל האמצעים המשפטיים, כנגד כל המעורבים בפינוי הכפר הבלתי חוקי חאן אל אחמר – יהא תפקידם ודרגתם אשר יהא, ובכלל זאת פנייה לבית הדין הבינלאומי בהאג.

כותבי המסמך מזהירים את קציני וחיילי צה"ל, כי: "הנכם מוזהרים כי הרס הכפר ח'אן אל אחמר מהווה הפרה חמורה של החוק ההומניטרי הבינלאומי בדרגה העולה לכדי פשע מלחמה, עליו ניתן להעמיד לדין בבית הדין הפלילי הבינלאומי הפועל בהאג … תושבי הכפר ח'אן אל אחמר ו'נציגיהם' מתעתדים לנקוט בכל האמצעים המשפטיים הנתונים בידיהם, ובכלל זאת פניה לבית הדין הפלילי הבינלאומי, בכדי להביא לצדק את אלו אשר יזמו, תכננו, השתתפו, פיקחו או לקחו כל חלק אחר בהריסת הכפר ח'אן אל אחמר, יהא דרגתם או תפקידם אשר יהא".

בפוסטים שבהם פרסם את מסמך האזהרה, הקפיד עו"ד ספרד להדגיש שזוהי יוזמה של 'פעילים פלסטיניים', כשלדבריו: "עכשיו כשהמינהל האזרחי סיים לחלק את ההודעות מטעמו על תכניות ההרס, תורם של תושבי חאן אל אחמר ושל הפעילים הפלסטינים המסייעים להם לחלק אזהרות משלהם לחיילים ולשוטרים העומדים לקחת חלק בהחרבת הכפר ובגירוש הכפוי של תושביו.

בראיון שנערך עמו לאחרונה הרחיק ספרד את עצמו מיוזמות למעצר קציני צה"ל בחו"ל, וטען שהוא בסך הכל "מנסה לגרום למדינה לחקור פשעים כאלו ולהעמיד לדין את האחראים", ולדבריו "האם אני אשמח לראות קצין ישראלי נעצר בחו"ל? ממש לא".

את מסמך האזהרה חילקו בכניסה לאוגדת איו"ש מספר פעילים ובראשם איש הוועדה העממית של בילעין מוחמד חטיבחטיב נחשב לגורם בכיר בהתארגנויות עממיות נגד כוחות הביטחון באיו"ש, ובעבר אמר כי: "אנו משקיעים מאמץ רב לגרום ללחץ על ישראל בחו"ל … אנחנו בפתחה של אינתיפאדה עממית, המחאה וההתנגדות צפויים להתפשט בדומה לאינתיפאדה הראשונה, רק שזו תהיה יצירתית הרבה יותר".

פורסם על ידי ‏‎Mohammed Khatib‎‏ ב יום שלישי, 25 בספטמבר 2018

מוחמד חטיב הינו לקוח ותיק של עו"ד ספרד, ומתמונות השניים המצולמים מחובקים ומניפים את אצבעותיהם בסימן וי לאות ניצחון, ניכר שבין השניים יחסי חברות קרובים.

בעבר היו שותפים חטיב וספרד למיזמים משותפים, ובהם הגשת תביעה לביהמ"ש במונטריאול נגד כמה חברות קנדיות הבונות בעיר מודיעין עילית. לאחר הגשת התביעה צוטט עו"ד ספרד אומר כי: "הגשת התביעה, על אחת כמה וכמה אם היא תצליח, תביא ללחץ עצום על חברות ומשקיעים המוכנים להשקיע בהתנחלויות. חוקים כמו בקנדה יש גם באירופה ובאמריקה. זה הכיוון שאליו העולם צועד: צווים שיפוטיים מכל רחבי העולם יאסרו הפרות חמורות של המשפט הבינלאומי גם במקומות אחרים. אני מאמין ומקווה שנצליח להשיג את זה כבר בתיק הזה".

לנוכח עברם ויוזמותיהם הקודמות המשותפות של חטיב וספרד, התבקש מיכאל ספרד להשיב על השאלות הבאות:

1. האם הענקת ייעוץ למוחמד חטיב ופעילים נוספים מהרש"פ, בנוגע לפעולותיהם להעמיד לדין בביה"ד הבינלאומי בהאג את קציני צהל ושופטי ביהמ"ש העליון – הקשורים בהחלטה ובביצוע פינוי הכפר הבלתי חוקי ח'אן אל אחמר?

2. מה טיב קשריך עם מוחמד חטיב?

3. האם וכיצד הנך קשור לנוסח מכתב האזהרה שהפיץ מוחמד חטיב לקציני וחיילי צה"ל בימים האחרונים?

עו"ד ספרד בחר שלא להשיב על השאלות, ובמידה וירצה להגיב תגובתו תפורסם.

 

לביא ברשת