מכון מנדל מכשיר קצינים בצה"ל להיות 'סוכני חינוך' עבור החברה הישראלית

מזה כעשור מתקיימת תכנית חינוכית אינטנסיבית לקצינים בצה"ל מטעם מכון מנדל, וראשי מכון מנדל רואים בחניכי התכנית 'סוכני חינוך לכלל החברה הישראלית'. תחקיר ארגון לביא חושף כעת, כי בניגוד למקובל בצה"ל, המרצים בתכנית מכון מנדל אינם נדרשים לחתום על התחייבות ל'אתיקה של ההסברה בצה"ל' בתכנית המתקיימת מזה ללא מכרז כבר עשר שנים, ואשר נפתחה גם באוקטובר האחרון למרות החלטת הרמטכ"ל ולפיה מכונים אזרחיים יפסיקו להעביר סדנאות חינוכיות לקציני צה"ל.

כדי להבין את הרוח הנושבת במכון מנדל, ראוי להטות אוזן לדבריו של נשיא קרן מנדל הפרופ' יהודה ריינהרץ, שבחר להדגיש בכנס שנערך לאחרונה [נובמבר 2016] את הסכנה שהציונות תאמץ לאומנות צרה ואנוכית ותיפול בידי עסקנים חלקלקים צרי אופק המתמחים בצבירת שליטה על אחרים, וכן ראוי להקשיב גם לדבריו של מרצה בכיר במכון מנדל, פרופ' משה הלברטל, המתאר כי קציני צה"ל השומעים את הרצאותיו מתלוננים באופן קבוע כי הנחיות האתיקה שאותן הוא מציג ללוחמים ישתקו לחלוטין את לוחמי צה"ל והן מהוות 'כתונת משוגעים' עבור הלוחמים.

בימים האחרונים התברר לארגון לביא, כי המרצים מטעם מכון מנדל בתכנית זו אינם נדרשים לחתום על התחייבות לקיים את ההרצאות בהתאם ל'אתיקה של ההסברה בצה"ל', וזאת למרות שהתכנית עוסקת בנושאים הרגישים ביותר בחברה הישראלית, ולמרות דו"ח שהפיק ביולי 2015 פורום עתודות לישראל -שהוקם על פי החלטת ממשלה 2424- ואשר נכתב בו ביחס למכון מנדל כי התכנים הנלמדים בו "עשויים להיות מוכתבים על ידי גורמים בעלי אינטרסים".

בכנס שנערך בנובמבר האחרון אמר פרופ' ריינהרץ כי קציני צה"ל המשתתפים בתכנית מכון מנדל "משמשים סוכני חינוך לכלל החברה הישראלית".

מאז שנת 2005 מפעיל 'מכון מנדל למנהיגות' תכנית למנהיגות חינוכית בצה"ל, עד כה נערכו כ-10 מחזורים של תכנית זאת, כאשר כל מחזור מונה כ-20 משתתפים בעיקר מדרגות רס"ן עד סא"ל, כמחצית מהקצינים חניכי התכנית מגיעים מחיל החינוך וכמחציתם מגיעים משאר חילות השדה. לימודי הקצינים החניכים בתכנית זאת נמשכים כשנה ונערכים במתכונת של יום בשבוע במכון מנדל בירושלים. מטרתה של התכנית היא לסייע לקציני צה״ל לפתח את זהותם כאנשי חינוך לובשי מדים. התכנית מיועדת ל"מפקדי צה"ל שרוצים ללמוד ולהשפיע על החינוך בצה"ל ובחברה הישראלית" ובמהלך התכנית לומדים החניכים על "אתגרים חינוכיים בצה"ל ובחברה הישראלית".

בתחקיר שערך ארגון לביא התברר כי מכון מנדל מקיים את התכנית מזה כעשור ללא מכרז של משרד הביטחון, ובתגובה לפרסום תחקיר לביא בכלי התקשורת נמסר מדובר צה"ל כי "התוכנית המוזכרת היא תוכנית רשות המיועדת למפקדים ועוסקת במנהיגות חינוכית, הפטור ממכרז אושר לפי חוק חובת המכרזים בידי ועדת פטור במשרד הביטחון ומבנה התוכנית ותוכנה מאושר באופן מלא על ידי חיל החינוך". לפני כחודשיים, באוקטובר 2016 נפתח המחזור ה-11 לשנה נוספת, גם הוא ללא מכרז, למרות החלטת הרמטכ"ל שפורסמה בכלי התקשורת כבר בספטמבר 2016 ולפיה "מכונים אזרחיים יפסיקו להעביר סדנאות חינוך לקצינים בצה"ל".

המשך פעילות מכון מנדל בצה"ל בניגוד להחלטת הרמטכ"ל חמורה שבעתיים כאשר מצרפים לכך את דבריו של נשיא קרן מנדל, הפרופ' יהודה ריינהרץ, כי אחד מבוגרי תכנית צה"ל של מכון מנדל עובד בימים אלו שעות ארוכות ותבעניות על פיתוח פרדיגמות ושיטות חדשות להכשרתם האתית של חיילי צה"ל ומפקדיו "בהתייעצות עם חברי מכון מנדל".

עמדת ארגון לביא: התוכנית האינטנסיבית של מכון מנדל לחינוך קציני ובכירי חיל החינוך בצה"ל, נוגעת בנושאים המצויים במחלוקת עזה בחברה הישראלית. מפעילי התוכנית מצהירים כי היא מיועדת לקצינים המעוניינים להשפיע על חינוך החברה האזרחית בישראל, ובלשונם: "בעשותם זאת הם משמשים סוכני חינוך לכלל החברה הישראלית". למרבה הפלא תוכנית אינטנסיבית זו פועלת בצה"ל מזה כעשור ללא כל מכרז מסודר וללא הודעות כלשהן לציבור כמקובל בפטור ממכרז, וללא שמרצי מכון מנדל נדרשים לחתום על התחייבות לאתיקה של ההסברה בצה"ל.

יש לעצור לאלתר את השימוש בקציני צה"ל כסוכני שינוי לחברה הישראלית, ואת הכנסתם של הקצינים למחלוקות ציבוריות שאינן מעניינו של צה"ל.

 

 

 

לביא ברשת