פרשת הירי במחבל בחברון – התנהלות הקצונה הבכירה טעונה בדיקה

כזכור לכולנו, לפני כחודש שני מחבלים דקרו לוחם צה"ל מגדוד כפיר ולאחר מכן נורו, מהירי נהרג אחד המחבלים והמחבל השני נפצע, לאחר כמה דקות בעוד המחבל שכוב על הריצפה ירה בו אחד הלוחמים כדור נוסף בראשו, בעקבות ירי זה נעצר הלוחם ואף הוגש נגדו כתב אישום באשמת הריגה, פרשה זאת הסעירה את המערכת הציבורית והפוליטית כולה במדינה ישראל.
בעקבות פרשה זאת התראיינו רבים ממערכת הביטחון ומצה"ל בכלי התקשורת, חלקם באופן אנונימי וחלקם בשמם המלא, ולמרבה הצער בחרו קצינים וראשי מערכת הביטחון להפר את חוק השיפוט הצבאי [סעיף 539א רבתי] ולהדליף פרטים מתוך התחקיר המבצעי שעל פי החוק אמור להשאר חסוי.
כך לדוגמא אמר שר הביטחון משה יעלון את הדברים הבאים: "היה תחקיר ראשוני כבר ביום חמישי שהשורה התחתונה שלו היא שיש פה אירוע של חייל שסרח ולא של גיבור", לאחר מכן החל רצף הדלפות עם פרטי הפרטים של התחקיר המבצעי, הדלפות אלו הופיעו בכל כלי התקשורת המרכזיים בישראל החל מיום 25.3 ועד 27.3
אבל השיא נשבר כעבור שבועיים כשאחד מעורכי התחקיר בכבודו ובעצמו בחר להדליף את התחקיר שערך תוך כדי שהוא מתראיין באופן אנונימי, וכך נכתב באתר מעריב ביום [13.4.16] "גורם בכיר בפיקוד מרכז, אחד מהמתחקרים של האירוע, התייחס היום לפרשה המטלטלת וסיפר כי בשלושת התחקירים שהתקיימו בשטח על ידי המפקדים, לא עלה בכלל נושא מטען על גופו של המחבל. "התחקיר התקיים בשלוש רמות שונות, ברמה שלי לא הוזכרה חגורת נפץ … אני מתחקר המון אירועים. כשאני מגיע, אני עושה את התחקיר ברמתי ובסוף התחקיר שלי אני קובע את עמדתי. כדי להגיד לאנשים שנמצאים בתחקיר מה אני חושב וכדי להנחות אוגדה שלמה"
בסעיף 539א רבתי לחוק השיפוט הצבאי נקבע לפרטי פרטיו החוק המחייב בכל הנוגע להפרדת התחקיר הצבאי מההליך הפלילי, והדלפות אלו מנוגדות לחלוטין לאמור בחוק השיפוט הצבאי. בסעיף זה נכתב כי "תחקיר הינו בירור שנערך בצבא בהתאם לפקודות הצבא, בנוגע לאירוע שהתרחש במהלך אימון או פעילות מבצעית או בקשר אליהם". עוד נקבע בחוק כי "כי חומר התחקיר יהיה חסוי בפני כל אדם, הוא יימסר כולו או חלקו רק לאותם גופים בצבא שהתחקיר דרוש להם לצורך מילוי תפקידם". בחוק נכתב בפירוש כי במידה ונפתחה חקירה, אסור למסור או להציג את חומרי התחקיר הצבאי באופן שיצביעו על חשוד מסוים.
בעקבות זאת פנינו ליועמ"ש לממשלה בבקשה לבדוק נורמות אלו של הדלפת חומרים מתחקירים מבצעיים
הדלפות מתחקירים מבצעיים מנוגדות לחלוטין לחוק השיפוט הצבאי. קשה לקבל מציאות בה קצינים בכירים מעבירים פרטים מתחקירים מבצעיים באופן אנונימי ופסול, מצופה מקצינים בכירים ומראשי מערכת הביטחון אשר אמונים על אכיפת החוק כי יקיימו את הוראות החוק. אנו סבורים כי ראוי שהיועץ המשפטי לממשלה ייתן את דעתו בעניין נורמות אלו, ויורה על בדיקתן והפסקתן.

[ראו עוד באתר NRG]

לביא ברשת