צה”ל מפרסם לראשונה את רשימת המכונים האזרחיים המחנכים את חיילי צה”ל וקציניו

דובר צה”ל מפרסם הערב את רשימת המכונים האזרחיים אשר מחנכים את חיילי צה”ל וקציניו.

הפרסום הערב מגיע לאחר בקשת חופש מידע אותו הגשנו לדובר צה”ל כבר לפני כחצי שנה. לאחר שצה”ל נמנע מלהענות לבקשה, שלחנו לדובר צה”ל התראה בטרם פניה לערכאות, בתגובה למכתב התחייבו בדובר צה”ל להעביר ללביא תשובות עד היום.

לצערנו מעיון בממצאים עולה תמונה מטרידה, על פיה ניתן לקבוע כי ישנה נטייה לצד הפוליטי השמאלי של המפה במכונים המחנכים את קציני צה”ל לערכים. בין מכונים אלו בולט מכון מנדל, אשר מקבל יחס חריג ומועדף, במסגרתו מתחנכים קציני צה”ל ללא מכרז למעלה מעשור. מדובר בתוכנית אינטנסיבית במיוחד, יום בשבוע, אשר תכניה שנויים במחלוקת ציבורית עמוקה.

עוד עולה כי עבודת המטה נעשתה באופן לקוי, ללא ניהול פרוטוקולים, ללא תיעוד שמות המשתתפים וללא פירוט מספר הפגישות ומועדם.

לא יתכן כי נושא מהותי שכזה הנוגע לערכי צה”ל ולחינוך קציניו יתנהל במחשכים ללא בקרה, ללא תיעוד וללא שקיפות.

ארגון לביא ימשיך לפעול באמצעים משפטיים על מנת להביא לשקיפות ולבקרה בכל הנוגע לחינוך קציני וחיילי צה”ל

תשובת דובר צה”ל לארגון לביא – מסמך

מכתב התראה בטרם הליכים משפטיים – מסמך

בקשת חופש המידע שהגיש ארגון לביא – מסמך

 

תגובה 1

 • כמובן שהנתונים באופן בו הוצגו הינם חסרי משמעות. העיקר חסר מן הספר. אין פירוט על היקף השעות ומשך הקורסים, כמו גם מי וכמה חיילים חשופים לשטיפת המח.
  חסר כמובן את רשימת המפקדים \ האנשים שאחראים לאישור ההתקשרויות ומי מנהל את ההתירים.
  יש כמובן מכלול רחב של היבטי הנוגעים לופן בו מתקיימים הקורסים, מכמו מה הידע \ הרקע המקיף שניתן לחיילים בהקשר לקורסץ מה הדגשים והמטרות המוצגות לפניהם? מיקום ההרצאות \ הפעילות. מי האנשים שבפועל מרצים או מעבירים את הקורסים…. וכן הלאה לכל המכלול הזה יש השפעה מכרת על עומק ההשפעה ומהות השיטה.
  כך שבסיכום, אמנם “הצלחתם” להוציא מצה”ל נתונים כוללניים שהם סירבו לחשוף עד עתה (אגב, מעניין וחשוב כשלעצמו מה הסיבות והגורמים המעורבים בכל ההתנהלות בעניין), אולם בסופו של דבר ברור שזו התחכמות שהשמיטה את העיקר והם ממשיכים בשלהם בניסיון לחמוק מנתינת דיון וחשבון לציבור ולמחוקק. הדברים נותרו בעלטה ואין אפשרות ממשית להגיע למסקנות בהיעדר המידע הרלוונטי. אגב, בדומה מאוד להתנהלות של המינהל האזרחי ביו”ש.

  חבל שלאירגון החשוב שלכם, ולעוד מספר ארגונים שקמו בשנים האחרונות אין את המשאבים וההשפעה על מקבלי ההחלטות ובפרט על דעת הקהל. רוב המידע נותר בשוליים ואינו מכה בתודעה הציבורית. כדאי לשכלל את התחבולות והשיטות וללמוד מכל גופי הקרן כיצד לחדור בהשפעה על מקבלי ההחלטות. זה כולל לוביסטים, כנסים יוקרתיים \ “השתלמויות”. הפקת ניירות עמדה למחוקקים, ניסוח תיקונים לחוקים וניסוח חוקים (בדרך כלל שיטת החמסנים משמאל היא ליצור לפחות 2 ניסוחים קיצוניים האחד יותר מהשני כאשר הפחות קיצוני מהווה מטרת הבקעה, הוא כביכול מהווה “פשרה” לקיצון שבקיצון שאמור להתקבל במו”מ), הצעות לדיון וכן הלאה.
  כמובן שרוב העבודה כרוכ בחשיפה לציבור הרחב וטווית קשרים עם אנשי תקשורת שיעשו פולו אפ לדברים – אחרת אתם משולים לקול זעקה במדבר.

לביא ברשת