קציני צה"ל נאלצים לעבור סדרות חינוך בארגוני הקרן החדשה לישראל

לפני מספר שנים [ב-2004] אישרו הרמטכ"ל ופורום מטכ"ל את המסמך הנקרא 'יעוד ויחוד', במסמך פורטו מספר עקרונות כמו גיבוש הזהות הלאומית, חיזוק הקשר לארץ ולערכי הציונות ועוד. המסמך הזה מוגדר על ידי צהל כתשתית לתפיסת החינוך ומדיניות צה"ל בתחומים שונים.

טוב, אם יש לנו מסמך אז צריך להעביר עליו השתלמויות, ובכן צה"ל הוציא מכרז ומי שזכה בו ומעביר את ההשתלמויות על מסמך יעוד ויחוד הם שני ארגונים -מכון הרטמן וארגון בינה- הקורסים מועברים לקצונה הבכירה של צה"ל, דרגות סרן ורב סרן עוברים את הקורסים בארגון בינה, ודרגות סגן אלוף ואלוף משנה עוברים את הקורסים במכון הרטמן.

הממצאים שיוצגו להלן מעלים ספק רב באשר להתאמתם של מכון הרטמן וארגון בינה להיות מעבירי הסמינרים לקציני צה"ל, ובפרט שארגונים אלו הינם ספקי התוכן היחידים לסמינרים של יעוד ויחוד.

קשה להתעלם מהתיעוב שרוחשים במכונים האלו לראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו, וככה בחר להתבטא כנגדו -דניאל הרטמן- ראש מכון הרטמן

"הלוואי שהבעיה שלנו הייתה רק נתניהו. אז כן, ביבי חי בגרמניה של 1938, אבל האתגר שלנו הוא חינוכי, לטפל בשורשים החולים בחברה".

pm150415
חיים צח, לע"מ

קצת על מסמך יעוד ויחוד

מסמך יעוד ויחוד אושר ב-2004 על ידי פורום מטכ"ל והרמטכ"ל דאז [משה יעלון], ולאחר מכן נוספו ב-2009 ערכים נוספים שאושרו על ידי הרמטכ"ל דאז [גבי אשכנזי], ובסופו של דבר מונה כיום המסמך חמש עשרה עקרונות

הנחלת העקרונות של מסמך יעוד ויחוד לקציני צה"ל חשובה מאוד לצבא, וההשתלמות ביעוד ויחוד מהווה תנאי לקבלת דרגת רב סרן ומועברת כאמור עד דרגת אל"מ, כפי שנכתב בדו"ח מבקר המדינה [עמ' 1607-1608]

בהתחלה קציני צה"ל עברו את השתלמויות להטמעת ערכי יעוד ויחוד במכון הרטמן ולאחר שההשתלמויות עברו הרחבה משמעותית החליט צה"ל שהקורסים יועברו על ידי מספר ארגונים, במכרז שפרסם צה"ל זכה ארגון בינ"ה [ר"ת בית יוצר לנשמת האומה], כפי שנכתב באתר עמותת חידו"ש

מכון שלום הרטמן מדווח שהמכון מעביר סמינרים ל-1,000 קצינים מידי שנה, ועל פי באתר עמותת חידו"ש גם בארגון בינה המספרים דומים, ולדבריהם מדובר על עשרה קורסים בשנה, כשכל קורס מונה כ-75 משתתפים, דהיינו כ750 קצינים בשנה.

למרות היותו של מסמך יעוד ויחוד כולל ערכים רבים נראה כי בהשתלמויות של מכון הרטמן בוחרים להדגיש נושאים מסויימים, וכך מתוארת באתר מכון הרטמן התוכנית המיועדת לקצונה הבכירה של צה"ל:

"זהות יהודית, מוסר, כבוד האדם, טוהר הנשק ואחריות – הם הערכים שעומדים במרכז הסמינר וצפים ועולים לדיון מתוך דיאלוג. מפתיע באיזו קלות נרקם החיבור בין המשתתפים לתכנים האלה – מפקדים קשוחים שממלאים את תפקידם באינטנסיביות ובעוצמה מקבלים הזדמנות לחשוף את רגשותיהם ולבחון בעין בוגרת ומנוסה, לעתים לראשונה זה זמן רב את הערכים שבהם הם מאמינים."

גם בארגון בינה הבינו את תכנית יעוד ויחוד כתכנית בעלת גישה פלורליסטית, כפי שנכתב באתר בינה

מחלקת צה"ל פועלת בשיתוף עם חיל החינוך והנוער, בהתאם ל"רוח צה"ל" ולתפיסת "יעוד ויחוד". העשייה בצה"ל מכוונת למפקדים ולבכירים ומטרתה עיסוק בשאלות של זהות ישראלית-יהודית מתוך גישה פלורליסטית, בדגש על המעשה הציוני כביטוי ליהדות פתוחה ומתחדשת.

קצת על האישים והשיטות במכון הרטמן

מרכז התכנית במכון הרטמן הוא יעקב קסטל שמשמש בעת ובעונה אחת גם יועצו האישי של קצין חינוך ראשי בצה"ל, וכפי שנכתב באתר מכון הרטמן, עובדה זאת מעלה חשש לניגוד עניינים מובנה, שכן מכון הרטמן מעביר את הסמינרים במסגרת מכרז שבו זכה מכון הרטמן, והזכיה בסמינרים האלו מזכה את מכון הרטמן בהכנסה משמעותית ממשרד הביטחון.

כך לדוגמא מדווח מכון הרטמן לרשות התאגידים כי בשנת 2013 הכניס משרד הביטחון למכון הרטמן כ-2,373,520₪, ובשנת 2014 הכניס משרד הביטחון למכון כ-1,175,689₪, נתון נוסף שצד את העין הוא שכרם של הבכירים במכון הרטמן, וכך לדוגמא נשיא המכון ששכרו עומד על כ-771,733 ₪ ועוד הוצאות רכב בסך 159,134 ₪, ועוד הוצאות נייד 7,071 ₪, המנכ"ל מרויח קצת פחות, ושכרו של המנכ"ל עומד על 514,593 ₪ ועוד הוצאות רכב וכו'.

מכון הרטמן נתמך על ידי הקרן החדשה לישראל, תחת הקטגוריה של פלורליזם וסובלנות דתית כפי שניתן לראות ברשימת המוסדות הנתמכים באתר הקרן החדשה לישראל נכון לשנת 2012

אי אפשר לדבר על נשיא מכון הרטמן בלי להתוודע לאמירותיו המדהימות, כפי שהזכרנו בתחילת הדברים, לדעתו של נשיא מכון הרטמן -דניאל הרטמן- ראש הממשלה בנימין נתניהו חי בגרמניה של 1938, לא פחות ולא יותר, את הדברים הוא בחר לומר במסגרת ראיון משותף עם מוחמד דראושה ממייסדי ארגון קול אחד וואן וויס, בידיעות אחרונות מתאריך 3/2/16 הנה הדברים ככתבתם

דראושה: "אבל זה כן הגיע מלמעלה, מסיסמת הבחירות של נתניהו ב־1996 – 'ביבי או טיבי', ומ'הערבים נוהרים לקלפיות' בבחירות האחרונות".

הרטמן: "זה לא בהכרח מגיע מלמעלה. זה פחד פנים יהודי ופחד שמושרש בחברה הישראלית. הלוואי שהבעיה שלנו הייתה רק נתניהו. אז כן, ביבי חי בגרמניה של 1938, אבל האתגר שלנו הוא חינוכי, לטפל בשורשים החולים בחברה".

אגב, בראיון הזה לא נתקררה דעתו של הרטמן עד שקרא ליהודים לחגוג את החגים המוסלמים, והוסיף שהגיע הזמן להכריז מלחמת תרבות, כן כן הרטמן מכריז על מלחמה.. ולא רק בראיון הזה קרא הרטמן למלחמת תרבות, גם לאחר הבחירות האחרונות שבהם זכה נתניהו צחצח הרטמן את חרבות מלחמת התרבות שלו וקרא במאמר דעה בוואלה לקרב חינוכי על הרעיונות והאידיאלים המגדירים את זהותנו היהודית.

אם בדעותיהם של הבכירים בהרטמן עסקינן, קשה לדלג על דעותיו המעניינות של מרכז התכנית לקצונה הבכירה בהרטמן -יעקב קסטל- שנראה כי לפי דעתו אמירת מזמורי תהלים לפני היציאה לקרב עלולה להיות סגולה לביצוע פשעי מלחמה, ואלו דבריו של יעקב קסטל בראיון שנערך עמו

תראה, אני רואה משהו פסול בזה שערב קרב מנצלים את החרדה המאוד-מאוד טבעית ואנושית שיש לכל לוחם ומייצרים מטעם הצבא תפילה לפני יציאה לקרב, כפי שנעשה ערב הכניסה למבצע "עופרת יצוקה" בעזה. מייצרים אפשרות מעין מאגית לאנשים להגיע לאיזה סוג של מזור ועוגן שנוסך בהם ביטחון. אני חושב שיש כאן מניפולציה לא נכונה והיא פסולה מבחינה אתית וחינוכית.

אם אתה נושא תפילה או קורא מזמור שמתאר את המלחמה כמלחמה טוטלית איזו ציפייה יש לך שהחייל יפעל אחר-כך על-פי ערך טוהר הנשק? יש פה סתירה פנימית מאוד עמוקה, אי-אפשר להתעלם ממנה. זה לא ההיגיון המנחה את טוהר הנשק ואת מוסר הלחימה של צה"ל מאז ומתמיד, ומי שנותן יד לקולות כאלה בעצם מאפשר לשמוט את השטיח מתחת למסורת ארוכת השנים של עיסוק בהיבטים מוסריים שנלווים לצורך שלנו להילחם על חיינו.

מעניינת גם שיטתו של עמית מחקר נוסף בקבוצת המחקר לאתיקה צבאית במכון הרטמן -פרו' אבי שגיא- שכתב את הדברים הבאים באתר הארץ לאחר מבצע עופרת יצוקה

ליקוי המאורות של צה"ל ושל המערכת האזרחית מאיים על יכולתנו לקיים כאן חברה צודקת ומוסרית. מי שמפחד מביקורת מוסרית, יש לו מה להסתיר. באחרונה נזקק הצבא יותר ויותר להתדיינות משפטית סביב שאלת אמינותם של קצינים. הפער בין הידרשות נחרצת זו לבין הקלות שבה צה"ל דוחה את הדרישה לחקירת מבצע "עופרת יצוקה" זועק לשמים. ארגוני הטרור מעוניינים, בין היתר, לשבש את ערכינו המוסריים, והעדר בחינה מוסרית של התנהלות צה"ל הוא סוג של שיבוש כזה וניצחון לטרור.

אם צה"ל והרשויות נמנעים מחקירה, עלינו, האזרחים, לתבוע זאת מהם. אם יתמידו בסירובם – יש למצוא דרך שבה יחברו אנשים נקיי דעת, שיבדקו את הטעון בדיקה.

העדר חקירה הופך את כולנו, לא רק את צה"ל, לנאשמים ולאחראים להתרת רסן ולפעילות שהיא לא מוסרית ביסודה, ולו רק משום הסירוב לבחון את מה שהתרחש. אין דרך להתמודד עם אחריות זו אלא על ידי הקמת ועדת בדיקה חיצונית חסרת אינטרסים.

הדים נוספים לתפיסותיהם הדומות של עמיתי המחקר בקבוצה לאתיקה צבאית במכון הרטמן, ניתן לראות במאמר שפרסם עמית מחקר נוסף מקבוצה זאת -דני סטטמן- ובו כתב את הדברים הבאים

בריאיון עמו, שפורסם באתר nrgמעריב, אמר קרמונזי: חמאס ירד למחתרת וצה"ל ניהל מלחמה מלוכלכת נגד האזרחים. זו הייתה פעולת ענישה קולקטיבית בקנה מידה עצום. שלא יהיה ספק, לא היו לכם שם גיבורים. אם אתם קוראים גיבורים למי שבעיקר הרסו בניינים, פגעו באזרחים והרגו בעלי חיים, אז באמת יש לכם בעיה.
רשמיו של קרמונזי זוכים לחיזוק מדו"ח שפרסם הארגון 'שוברים שתיקה' ביוני 2009, תחת הכותרת עופרת יצוקה. מדובר בעשרות עדויות של חיילים שלחמו בעזה – חיילים שאי-אפשר לחשוד בהם בהשתמטות משירות צבאי או בגינוי אוטומטי של כל פעולה צבאית. אלה חיילים המזדהים בדרך כלל עם המדינה ועם הצבא ואף מוכנים לחרף את נפשם בשדה הקרב. בהערת אגב יש לציין כי האופן שבו תקפו דובר צה"ל וגורמים אחרים את הדו"ח של 'שוברים שתיקה' הוא תעודת עניות לדמוקרטיה הישראלית. ראוי היה שהצבא ייאות להאזין לחיילים קרביים שלחמו במבצע – חיילים המבקשים להשמיע ביקורת מבפנים, מנקודת מוצא אוהדת ומעורבת, ולא ביקורת מנוכרת ועוינת מבחוץ. הניסיון להסות אפילו קולות כאלה נראה כניסיון להשתיק לחלוטין כל ביקורת על פעולות הצבא במבצע "עופרת יצוקה".

 ארגון בינ"ה – בית מדרש יוצר לנשמת האומה

ארגון בינה איננו תאגיד רשום בישראל, לא עמותה וגם לא חל"צ, ולמעשה ארגון בינה פועל בהפעלת מרחבים, וכך נכתב באותיות קטנות באתר הבית של ארגון בינה

בינה מרחבים

אגב, ראוי להעיר כי סעיף 345ד לחוק החברות מחייב חברות לתועלת הציבור לציין את עובדת היותן חל"צ בכל פרסום היוצא מטעמן, אולם באתר בינה לא נכתב כי פעילות בינה הינה במסגרת חל"צ.

על כל פנים, מרחבים הוא תאגיד רשום, ושמו המלא הוא 'מרחבים חברה לחנוך ותרבות (חל"צ 510506504)', חל"צ מרחבים נרשם ב-7.11.68 וארגון בינה המופעל על ידו הוקם ב-1996. מהדו"ח המילולי ל-2014 שהגיש חל"צ מרחבים לרשות התאגידים, עולה כי ההיקף הכספי של פעילות בינה מהווה כ-95% מהפעילות הכספית של חל"צ מרחבים.

ארגון בינה מציג באתר האינטרנט שלו את רשימת התומכים בארגון בינה, אולם למרבה הפלא הושמטה מרשימת התומכים הקרן החדשה לישראל. חל"צ מרחבים נתמך על ידי הקרן החדשה לישראל בסכומי כסף משמעותיים, כך בשנת 2013 תמכה הקרן החדשה לישראל במרחבים בסכום של 523,000 ₪, ובשנת 2014 תמכה הקרן החדשה לישראל במרחבים בסכום של 505,000 ₪. אגב בשביל הספורט מעניין להשוות בין הדו"ח כספי של חל"צ מרחבים לשנת 2014 [עמ' 10] ובין עם הצהרת הקרן החדשה לישראל על שני מענקיה לארגון בינה בשנת 2013 

בהקשר זה של הצהרות חל"צ מרחבים לרשות התאגידים מתעוררת השאלה מדוע בהכנסות המופיעות בדו"ח הכספי אין הכנסה כלשהיא ממשרד הביטחון, הדבר תמוה משום שעל פי הפרסומים בינה 'זכתה' במכרז להפעלת הסמינרים ואם כן מדוע משרד הביטחון לא משלם עליהם ? הדבר עלול להעלות תהיה שאולי יש צינור אחר שדרכו עוברים הכספים הללו ?

ועוד דבר מעניין, בדו"ח הכספי מופיע לשנת 2014 כתוב שארגון בינה מקבל סכומים גדולים מאוד מידי שנה [למעלה מ-300,000 ₪ מידי שנה] מ'תרבות תורנית' במשרד החינוך, מה שאומר שגם ל'תרבות תורנית' יכולה להיות פרשנות פלורליסטית..

ואכן, התפיסות של מכון בינה הן פלורליסטיות למהדרין, ולהלן רשימה חלקית של המלמדים בבינה, ומרשימה זאת מתקבל הרושם כי אנשי בינה שייכים –כמה מפתיע- לצד מאוד מסויים של המפה הפוליטית.

ליאור טל מלמד בבינה מאז הקמתה טל הוא חבר לשעבר בוועידת מרץ וניהל את נוער מר"צ בשנים 2003-2005 טל עמד בראש צוות מטעם מר"צ לגיבוש מסמך ביחסי דת ומדינה וכן מפרסם טל מאמרים הקוראים ליישום מדיניות השמאל

לטל חשוב גם להפיק לקחים מהשואה, ובמאמר שפורסם ב-NRG  כתב טל את הדברים הבאים:

"המסקנה החשובה ביותר מהאסון שקרה לעם היהודי באירופה: שנאה מביאה עוד שנאה"

"מרחפת סכנה לבצע פשעים בשם קידוש האומה וציות לפקודות"

"האמת צריכה להיאמר- ביצענו ואנו מבצעים מעשים קשים בשם לאומיותנו ובצילו של הכיבוש",

מאמר מכונן זה הופיע גם באתר בינה, לטל חשוב מאוד להזהיר מהכפפת האדם לסמכות רבנים ופוסקים, ובמאמר המדהים שפרסם בווינט על השיעור שעלינו ללמוד מהשואה כתב כך:

"עלינו לזכור כי גם הכפפת האדם לסמכות של רבנים ופוסקים היא מסוכנת ופסולה. הנה התשובה המוחצת והקשה לעיכול לשאלה שהציקה לי מנעורי: אנשים רגילים הופכים לרוצחים כשהם מוותרים על חירותם והופכים לממלאי פקודות. השיעור שלימדו אותי הזוועות – לעולם אין לו לאדם להכפיף עצמו לחלוטין לסמכות כלשהי, בין אם זה אל, אדם או מדינה. אין סמכות קדושה

הוגי דעות נוספים בארגון בינה משתפים את הציבור הרחב במסקנותיהם האקטואליות מאירועים היסטוריים, כך לדוגמא שמעון נבו וקנין המשמש כראש הישיבה החילונית של ארגון בינה בבאר שבע כותב את הדברים הבאים מידי דברו על פרשת זכור את אשר עשה לך עמלק:

"המנהיגים צריכים להפנים – הסטנדרטים שלנו השתנו"

"ראשי השלטון צריכים להפנים את הצורך שלנו בהקפדה על סטנדרטים אחרים. האיום באויב חיצוני לא יכול להיות תירוץ לכשלונות פנימה, ועתה ההקפדה על הפרטים היא שם המשחק. היחס לכל קהילה וקהילה כשווה וחשובה. הצורך באיזון הפערים הכלכליים וחוסר הפשרות שלנו כלפי מנהיגים שסורחים כל אלה צריכים לשמש נר לרגלינו. אזלו תירוצי ההקמה וההגנה על הגבולות, והגיעה העת להתחיל ולכונן את חברתנו פנימה."

למקרה שחלילה לא הובן מי הם המנהיגים שסרחו, טרחו באתר בינה לשים את התמונה של נתניהו פעמיים במאמר זה

כמלמדים אחרים בבינה גם וקנין טורח להאשים הציבור הדתי לאומי בתוספת ההילה של אחד שהגיע מהציבור הזה, וקנין מקביל בין ארגון אי"ל ובין הנאצים בלי שהוא טורח לספר לקהל קוראיו שמדובר בארגון שכל כולו פיקציה.

ניר ברוידא הינו ראש הישיבה החילונית והסמנכ"ל של ארגון בינה כחבריו עוסק גם ברוידא בהסקת מסקנות פוליטיות מתוך הספרות היהודית ובלקחים חשובים עבור בנימין נתניהו, וכך לדוגמא פרסם ברוידא מאמר שכותרתו: "פרשת בשלח: את הלקח שלמד משה ילמד נתניהו בדרך הקשה"

העיסוק בחטאיו של הציבור הדתי לאומי לא פסח על ברוידא ובמאמר שפרסם ברוידא תחת הכותרת: "גם ידיהם של הרבנים שפכו את הדם הזה" כתב ברוידא את הדברים הבאים:

"רצח רבין (שמגיע בפתחו של חורבן מסוג אחר), לא בוצע על ידי יגאל עמיר בלבד. רבין נרצח על ידי ציבור שלם של רבנים, מנהיגי ציבור, מורים ומחנכים שהוציאו עצמם מהמשחק הדמוקרטי, והכשירו את הקרקע לתפיסה ששמה את ההלכה ואת הדת (באופן המוטעה שבו הם תופסים אותה) מעל לדמוקרטיה הישראלית ולערכיה, כפי שעוצבו על ידי אבותינו הציוניים וממשיכי דרכם בדמותו של רבין."

"על המדרגות המובילות לאחד המקדשים של ישראל הריבונית נרצח אדם, גיבור חיל, מנהיג. מאות-אלפים געו בבכי ברחבי כיכר מלכי ישראל, אך לא קם "רבי צדוק" אחד בציבור הדתי-לאומי, שיעמוד על מדרגות הכיכר ויגיד: "רבותיי, זו אחריותנו". אנחנו עדיין מחכים שיעמוד הציבור הזה על מנהיגיו, וירחץ את ידיו בדם העגלה הערופה אשר על מדרגות הכיכר. עד אז, לא נשכח ולא נסלח!"

לארגון בינה יש מועצה מייעצת, ומשיטוט קל עולה כי גם חברי המועצה המייעצת אינם בוחלים בעיסוקים פוליטיים, וכמו שזה נראה, ככל שזה תלוי בהם מרצ הייתה מרכיבה את הקואליציה

כך לדוגמא ד"ר צביה (ציקי) ולדן שהינה חברת המועצה המייעצת של בינה ובנוסף חברה גם במועצה המייעצת של יוזמת זנבה, ולדן מציגה עצמה כתומכת ותיקה של מר"צ, ולפי פרסומים ב-YNET אף הוצבה במקום 99 מטעם רשימת מרץ לכנסת, מידי פעם ולדן חותמת על עצומות, וכך לדוגמא ולדן חתומה על עצומה כנגד ראש עריית באר שבע שמנע תערוכה של מחסום ווטש, וכן חתמה על עצומה של כמה עשרות אנשי רוח ה'מכירים' במדינת פלסטין

חבר מועצה נוסף של ארגון בינה -יגאל צחור- משמש אף הוא על פי פרסומים שונים כחבר בוועדה המייעצת של יוזמת ז'נבה בנוסף, יגאל צחור מייעץ למפלגת העבודה לא להצטרף לקואליציה עם נתניהו תוך כדי שהוא משחק במשחק המילים האסוציאטיבי הגאוני "לא גרורה של נתניהו"

חבר נוסף במועצה המייעצת של ארגון בינה הוא ניר מאיר שנבחר כיו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, שטרח ומצא כי הפרעונים היגרו ממצרים לירושלים, ואלו דבריו

הקטע הזה, מן ההגדה הקיבוצית, מסמל את תחושותיי בתקופה האחרונה. גזרות "פרעה" מירושלים אינן חדלות לרגע. רשות המסים רשות המים משרד החקלאות משרד האוצר משרד הכלכלה משרד החינוך ובראש כולם רשות מקרקעי ישראל… וכאשר יענו אותו… כן ירבה וכן יפרוץ. התנועה הקיבוצית מקבלת את פני החג הזה כשהיא גדולה וחזקה מאשר היתה אי-פעם. נעשה כמיטב יכולתנו שכך זה גם יימשך

מורה נוסף בארגון בינה הוא תומר פרסיקו, כחלק מחבריו לארגון בינה משמש פרסיקו גם כעמית מחקר במכון הרטמן גם פרסיקו עוסק ברקיחת לקחים אקטואליים פוליטיים עם הגיגים רוחניים, והנה לדוגמא חלקים ממאמר שפרסם פרסיקו בהארץ:

"במצב הנוכחי, שבו ראש הממשלה מבטיח לאזרחי ישראל עתיד של סכסוך נצחי, של דיכוי תמידי של מיליוני פלסטינים, לנסיגה אל האתנוצנטריזם הלאומי כסיפר־על יש יתרון ברור: היא שמה קץ ליומרה לכינון חברה צודקת, דמוקרטית ושוויונית, ונותנת לגיטימציה (מיתית ומוסרית) לחיים על החרב ולאפליה… קריסתה של הישראליות אל יסודותיה הקמאיים, וראיית הסכסוך עם הפלסטינים דרך משקפיים מיתיים, אינן על כן דרכם של הגזענים והבורים. חשוב להבין, שבמצב הנוכחי הראייה הזאת תהפוך להיות בחירתם של אנשים חכמים ובעלי מצפון. באמצעותה יוכלו להצדיק את חייהם במצב של מלחמה תמידית ומעשי עוול ללא תאריך תפוגה.

פרסיקו ממשיך ותוקף את נתניהו גם במאמרים נוספים, ומאמר נוסף קבע פרסיקו כי חלק עצום בעם סולד ומואס בנתניהו, באותו מאמר מייעץ פרסיקו למפלגת העבודה ולמפלגת מר"צ כמה עצות מועילות לדעתו, ומגלה למי שזה מפתיע אותו כי הוא עצמו מצביע מרצ.

מורה נוספת בבינה היא לאה שקדיאל שקדיאל פעילה בנוסף גם בארגון הקונצנזוסיאלי מחסום ווטש ובארגון רבנים לזכויות אדם.

דמות ססגונית נוספת הנמנית על מורי ההוראה בארגון בינה הוא ארי אלון, במקומות אחרים לא השכילו להכיל את אלון ולפי פרסומים שונים אלון פוטר ממיזם 929 בשל התנהלות פרובוקטיבית וגם אלון מלמד במקביל במכון הרטמן

מורה נוסף בבינה ליאון וינר דאו משמש אף הוא במקביל כעמית מחקר במכון הרטמן, והדבר מחדד את התובנה כי הרטמן ובינה הם אותה הגברת פחות או יותר בשינוי אדרת, כדאי לזכור שאלו הן שני המוסדות היחידים שזכו במכרז להעברת ההשתלמויות לקציני צה"ל, השתלמויות חובה כאמור המהוות תנאי לקבלת דרגת רב סרן, אכן פלורליזם במיטבו

 

 

 

לביא ברשת