חשיפה: שיתוף הפעולה של מח"ש עם ארגון קרן אברהם

המחלקה לחקירות שוטרים הצהירה על שיתוף פעולה עם ארגון השמאל הקיצוני "קרן אברהם". ארגון לביא קורא לשרת המשפטים להתערב.

ארגון "לביא" פנה היום (חמישי) לשרת המשפטים איילת שקד בעניין דו"ח שהוציאה המחלקה לחקירות שוטרים, בו נכתב על קיומו של שיתוף פעולה בין המחלקה לבין "יוזמות קרן אברהם" במסגרתו תלונותיהם של בני המגזר הערבי על שוטרים מקבלות עדיפות בטיפול.

ארגון "לביא" טען במכתבו כי מדובר בארגון שמאל קיצוני וביקש מהשרה לבחון את האופן בו התקבלה ההחלטה על שיתוף הפעולה בין 'קרן אברהם' ומח"ש.

בדו"ח שבו מסכמת המחלקה לחקירות שוטרים את פעילותה השנתית נכתב כי "לצורך חיזוק האמון עם בני המגזר הערבי-ישראלי, נוצר במהלך שנת 2017 קשר עם 'יוזמת קרן אברהם', הפועלת לקידום דו-קיום בשלום ובשוויון בין יהודים לערביי ישראל. במסגרת פגישת היכרות של הנהלת המחלקה עם נציגי הקרן, הוצף הקושי של הקהילה הערבית לתת אמון במוסדות המדינה ובהם גם במח"ש".

עוד נכתב כי "מנגד הציפו המנהלים במחלקה את העשייה הרבה הנעשית דווקא לטובת המתלוננים ממגזר זה ואת הכמות הלא מבוטלת של כתבי אישום שמקורם בחיכוך של המשטרה עם בני המגזר. על רקע זה סוכם שבתוכנית העבודה של שנת 2018 ייווצר ממשק של שיתוף פעולה בין רפרנטים מהמחלקה לנציגי הקרן לצורך בניית קשרי אמון, הידוק הקשרים וחשיפת המחלקה במגזר הערבי באמצעים שונים".

בפנייתו קבל ארגון לביא על הגדרתה של קרן אברהם כ"ארגון הפועל לקיום דו קיום בשלום ובשוויון בין יהודים לערביי ישראל" וטען כי הגדרה זו חוטאת לאמת.

"ארגון קרן אברהם התנגד למינוי של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך אך ורק בשל העובדה שמדובר ב'אישיות בטחונית – סגן ראש השכ"ב'", נכתב בפנייה. "לדידו של ארגון זה מינוי אישיות בטחונית לתפקיד מפכ"ל המשטרה מציב בסימן שאלה את 'התפיסה השירותית' של המשטרה כלפיי המגזר הערבי. מיותר לומר שארגון הרואה בשירות בגופי הביטחון של ישראל פסול – במומו פוסל", טענו ב"לביא".

בארגון טוענים עוד כי הדו"ח מוכיח שהמחלקה לחקירות שוטרים פועלת בצורה אי שיוויוני. "מניין שאבה מח"ש את ההצדקה לתעדף תלונות המגיעות מהמגזר הערבי, ומדוע למעשה ננקטת מדיניות מפלה כלפיי מתלוננים יהודים?", נכתב בפנייה. "לא למותר לציין כי גם במגזרים אחרים ישנם ארגונים המסייעים לעצורים ואסירים, אך אלו אינם זוכים לשיתו"פ ממח"ש באותו האופן שבו זוכה קרן אברהם".

ב"לביא" מבקשים מהשרה שקד לבטל את התקשרותה של מח"ש עם ארגון 'קרן אברהם' ולבחון את האופן בו התקבלו החלטות בנוגע למח"ש וקרן אברהם. בנוסף, מבקשים בארגון לבדוק כיצד ומדוע מתועדפות תלונות של מתלוננים מהמגזר הערבי על פני אחרות.

פורסם בערוץ שבע

דו"ח מח"ש המלא – סיכום שנת 2017 – פורסם ב-6.2.18

קטע הדו"ח המלמד על שיתוף הפעולה בין מח"ש ובין קרן אברהם – עמ' 6 בדו"ח מח"ש

 

לביא ברשת